Praca dla opiekunek – uprawnienia i zakazy

Zakres zadań opiekunki seniora w Niemczech określa umowa zawarta między pracownikiem a pracodawcą. Warto jednak pamiętać, że podpisywany dokument musi być zgodny z niemieckim prawem. To natomiast bardzo dokładnie mówi o uprawnieniach i zakazach. Jakie one są i jakie dokumenty o nich mówią?

Niemieckie prawo a obowiązki opiekunki seniora

Praca dla opiekunek zawsze wiąże się z obowiązkami. Pierwszy raz z nimi zapoznać można się w ogłoszeniu oferującym zatrudnienie. W nim pracodawca określa, czy opiekunka ma dbać jedynie o podopiecznego, czy też musi troszczyć się o dom, ogród, zakupy, gotowanie, płacenie rachunków itp. Im więcej obowiązków będzie spoczywać na opiekunce, tym wyższe wynagrodzenie ona otrzymuje.

Obowiązki opiekunki seniora uzależnione są jednak nie tylko od ustaleń pomiędzy dwoma stronami, ale też prawa. Czynności, które może wykonywać opiekunka dokładnie opisane są w SGB oraz przepisach poszczególnych landów. Warto tu podkreślić, że praca dla opiekunek domowych, która oferowana jest na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych, może być świadczona tylko na rzecz seniorów, którym przyznano tzw. Pflegestufe. Słowem tym określa się odpowiednik polskiej grupy inwalidzkiej. Pflegestufe ma trzy stopnie – I oznacza najmniejszy stopień uzależnienia od opieki, III natomiast uzależnienie całkowite.

Jakie są obowiązki ustawowe opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Zgodnie z prawem opiekunka osoby starszej w Niemczech może:

  • pomagać w higienie osobistej, czyli myciu, kąpieli, prysznica, czesaniu włosów, nakładaniu kosmetyków na skórę, kremowaniu, goleniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmianie pieluch, pielęgnacji paznokci u rąk i nóg, higienie jamy ustnej;
  • pomagać w stawaniu, siadaniu, przemieszczaniu się z łóżka na wózek i odwrotnie, chodzeniu w domu i poza nim;
  • pomagać w przyjmowaniu posiłków i napojów – w Niemczech opiekunka może karmić osoby, które mają założoną sondę PEG.

W przypadku wątpliwości czy zakres obowiązków jest zgodny z niemieckimi przepisami, zawsze swoje zastrzeżenia można skonsultować z lekarzem domowym, pielęgniarką lub Altenpflegerin. Instytucje te można również poprosić o pomoc lub instrukcje, jak wykonywać daną czynność.

Czego nie może robić opiekunka seniora w Niemczech?

Podejmując legalną pracę opiekunki w Niemczech, nie można wykonywać wszystkich działań pielęgnacyjnych. Zabronione jest przede wszystkim samodzielne decydowanie o tym, jakie, ile i kiedy leki będzie przyjmować podopieczny (nawet jeśli leki te są przepisane przez lekarza). Zgodnie z przepisami opiekunka może jedynie nadzorować przyjmowanie farmaceutyków. Prawo zabrania jej nie tylko podawania leków, ale i zastrzyków, kroplówek i wykonywania innych czynności o charakterze medycznym np. zmieniania opatrunków.