Pościel z kory i ludowe wzornictwo – tradycja i klasyka

Pościel z kory od wielu lat jest chętnie wybierana spośród różnych rodzajów bielizny sypialnianej. Tak duża popularność wiąże się z jej właściwościami.

Główną jej zaletą jest materiał o gofrowanej fakturze, odporny na zagniecenia, dzięki czemu nie ma konieczności jej prasowania po każdym praniu. Jest to znaczne ułatwienie dla osób mających mało czasu, ponieważ wystarczy ją tylko rozłożyć, by cieszyć się jej doskonałym wyglądem. Typ materiału pozwala na zastosowanie wielu chemicznych środków czyszczących. Barwy na korze długo pozostają intensywne, a sam materiał jest bardzo odporny na zniszczenia, dlatego wybór pościeli z kory gwarantuje, że będzie nam ona służyć przez długie lata. Szczególnie ważny jest komfort snu, dlatego warto wybierać materiały przewiewne, a jednocześnie zapewniające ciepło podczas snu. Kora spełnia te wymagania, dodatkowo nie uczula, dlatego może być wybierana przez alergików.

Popularność motywów folkowych, która uwidoczniła się w ostatnich latach w modzie, a obecnie przejawia się m.in. w dekoracjach wnętrz, dodatkach, serwetach, obrusach, wyrobach ceramicznych, a także właśnie i wyjątkowych pościelach. Świadczy to o ponadczasowości tego stylu. Najbardziej charakterystyczne są motywy łowickie, w których dominują wzory przeniesione z codziennego życia ludowego. Znane nam są: łowiecki kwiat na koszuli, góralskie folkowe sukienki czy torby z kolorowymi kogutami i kwiatami. Wzory inspirowane są kulturą ludową, czyli barwnym tańcem, muzyką, opowieściami, legendami, poezją i obrzędami.

Zdjęcie pochodzi ze strony https://i-posciel.pl/posciel-z-kory-bielawa-kora

Pościele z motywem ludowym charakteryzują się wielokolorowością, nutą radości, słońca i zabawy. Podobnie jak sztuka ludowa, pościele z wzorami folkowymi stanowią element artystyczny, estetyczny, nadający barwnego charakteru pomieszczeniom. Intensywność barw sprawia, że dają ważenie nieustannego lata w naszej sypialni. Inspiracją stały się różnego rodzaju wytwory ręcznie przygotowane: wspaniałe hafty, koronki, malowane rzeźby, a także wyroby wikliniarskie takie jak kosze czy kołyski. Dziś często motyw ludowy uważany jest za wyjątkowy polski motyw narodowy, co przejawia się w zestawianiu w różnego rodzaju ozdobach symboli narodowych w otoczeniu wybranych elementów ludowych. Najczęstszymi wzorami są kwiaty, motyle, koguty, ptaki i pawie oko, zaprezentowane w intensywnych odcieniach czerwieni, żółci, niebieskiego, turkusu i zieleni. Design inspirowany folklorem doskonale sprawdza się także w nowoczesnych wnętrzach. Aranżacje minimalistyczne o jednej dominującej barwie zyskują niezwykły charakter dzięki wprowadzeniu motywów etno. Jest to również prosty zabieg, by wprowadzić do naszych wnętrz nieco przytulności, odwołującej się do rodzinnych wiejskich chat. Ciemne wnętrza możemy szybko ożywić wprowadzając akcenty ludowe na poduszkach, obrusach, zaszczepiając nutkę szaleństwa i radości.

Pościel z kory inspirowana ludowym wzornictwem to nie tylko funkcjonalna, łatwa w codziennym użytkowaniu bielizna, ale element ciekawej dekoracji sypialni, który nadaje barw przestrzeni i tworzy niezwykłą atmosferę lata i beztroski w twoim domu.