Pomysłowo urządzona garderoba – nie tylko przestrzeń do przechowywania

Pomysłowo urządzona garderoba – nie tylko przestrzeń doprzechowywania

Miejsce na garderobę warto wygospodarować nawet w niewielkim mieszkaniu. To przestrzeń, która posłuży do przechowywania odzieży, obuwia i wszelkiego typu dodatków. Będzie nie tylko praktyczna, lecz również pozwoli zachować porządek w całym mieszkaniu, bo na co dzień wybierane elementy stylizacji będą miały swoje miejsce. Garderoba nie musi być nijaka i zwyczajna. Można urządzić ją niezwykle funkcjonalnie, ale i pomysłowo, aby przyjemnie spędzać tu czas. Na jakie rozwiązania i produkty warto postawić?

Wybierz pomieszczenie na garderobę

W pierwszej kolejności należy zadecydować, gdzie znajdzie się garderoba. Od tego bowiem zależy jej wielkość, styl czy zastosowane rozwiązania. Dobrym pomysłem jest wydzielenie miejsca na garderobę w pobliżu łazienki bądź sypialni, bo to miejsca, w których się ubieramy, malujemy i szykujemy do wyjścia. Chcemy zatem mieć szybki i wygodny dostęp do ubrań oraz dodatków.

Garderoba to oczywiście nie musi być oddzielne pomieszczenie. W małych mieszkaniach czy kawalerkach nie można sobie pozwolić na takie rozwiązanie, ale wystarczy stworzyć dodatkową ściankę działową, by wygospodarować choć kawałek miejsca na wygodne przechowywanie garderobianych rzeczy.

Oświetlenie w garderobie

Bardzo ważnym elementem, który decyduje o funkcjonalności, ale i stylu garderoby jest jej oświetlenie. Rzadko kiedy można liczyć na dostęp do światła naturalnego, dlatego dobór lamp, ich konstrukcji oraz barwy światła jest istotny dla wygody korzystania z garderoby.

Na co postawić? Sprawdzą się minimalistyczne i niezwykle praktyczne lampy na szynach, które są proste w montażu, a do tego dają duże możliwości pod względem ich rozmieszczania. Szynoprzewody można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/. Największym ich atutem są ruchome źródła światła, które przesuwamy w obrębie całej długości zainstalowanych prowadnic. Nierzadko posiadają one również ruchome głowice, dzięki czemu indywidualnie dopasowujemy kierunek padania światła.

Ciekawym rozwiązaniem są podświetlane drążki na ubrania wiszące, a także elastyczne taśmy LED, które nadają się do zainstalowania wewnątrz półek garderobianych. Nadają estetycznego, dekoracyjnego wyglądu, a przy tym ułatwiają odnajdywanie elementów garderoby, a także wszystkich dodatków.

Jeśli pozwala na to miejsce, w garderobie warto znaleźć kawałek przestrzeni na toaletkę wraz z dużym lustrem. To tutaj panie będą się malowały, przechowywały i dobierały biżuterię, tworzyły fantazyjne fryzury na wielkie wyjścia. Nad toaletką może zawisnąć kinkiet, a jeśli tworzy ją wykonany na zamówienie pulpit, nad którym wisi duże lustro przymocowane do ściany, sprawdzą się lampy przywodzące na myśl oświetlenie z garderób gwiazd – światło dostępne na wszystkich krawędziach lustra.

Półki, szuflady, organizery

Garderoba, niezależnie od jej wielkości, ma być maksymalnie funkcjonalna. Musimy łatwo odnajdywać w niej ubrania, dodatki i obuwie, a także liczymy na bezproblemowe przechowywanie rzeczy użytkowanych sezonowo. Nierzadko chcemy znaleźć tu miejsce na inne rzeczy, np. walizki, odkurzacz czy deskę do prasowania, dlatego garderoba staje się pomieszczeniem wielofunkcyjnym.

Należy zatem przemyśleć, co i w jakiej ilości będzie tu przechowywane. Na tej podstawie dobierzemy półki, szuflady i specjalne organizery ułatwiające przechowywanie. Przyda się także pantograf do szafy, specjalny drążek z uchwytem, który można opuścić w dowolnej pozycji, aby skorzystać z zawieszonego nań wieszaka. Poza tym pantograf doskonale wykorzystuje wolne przestrzenie na większych wysokościach, ale i pozwala na przechowywanie długich płaszczów, kurtek czy spodni bez ryzyka ich pogniecenia.

Zadbajmy o projekt funkcjonalnej garderoby. Przemyślmy miejsce, w którym ją stworzymy, a następnie wszystkie elementy, jakie znajdą się w jej wnętrzu. Dzięki temu stworzymy praktyczną, estetyczną i komfortową w użytkowaniu przestrzeń do przechowywania nie tylko odzieży czy obuwia noszonych na co dzień.