Pomyśl o altanie do swojego ogrodu

Jakie jest najlepsze miejsce na letnie biesiadowanie w ogrodzie? Oprócz stałego grilla lub paleniska powinniśmy mieć także miejsce gdzie przyjmiemy gości. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu przestronnego tarasu to problem znika, gorzej jeśli takowego nie posiadamy. Warto wtedy zastanowić się nad altaną.
Altana jest nie tylko piękną ozdobą ogrodu – dzięki niej nawet w młodym ogrodzie znajdziemy schronienie w skwarny dzień. Interesującą propozycją jest altana ażurowa, która może być częściowo otwarta. Porośnięta pnączami stanie się przytulnym miejscem odpoczynku oraz schronieniem dla mebli ogrodowych w razie niepogody.
Można dowolnie manewrować zabudowaniami w jej obrębie – zabudować część ścian, a nawet część dachu. Przemyślany dobór materiałów oraz odpowiednie przygotowanie się do prac jest bardzo ważne. Altanę można zbudować samemu. Nie jest to skomplikowany proces, jednakże należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach związanych z jej budową, tak aby wyszła nam ładna konstrukcja, a nie szałas.

BUDOWA ALTANY

  • DREWNO – musi być zabezpieczone impregnatem barwiącym, chroniącym przed owadami i grzybami.
  • KOTWY – należy wyznaczyć miejsce w ogrodzie i kształt altany, a następnie w odpowiednich miejscach, równo rozmieścić kotwy (tyle ile kątów ma mieć altana). Należy je zabetonować w ziemi w dołkach o głębokości 90 cm i szerokości 30 cm (te przy których będą pnącza nie muszą być zabetonowane).
  • SŁUPY KONSTRUKCYJNE I WIENIEC – słupy altany wstawia się w osadzone w podłożu stalowe stopu i przykręca się śrubami. Następnie słupy łączy się do góry dopasowanym wcześniej wieńcem .
  • KROKWIE – konstrukcję dachu zbija się na ziemi. Najpierw zbija się gwoździami połowę krokwi (ma być ich tyle, ile kotew), co drugą. Dokładnie trzeba wyważyć punkt ciężkości szczytu dachu. Potem dokłada się pozostałe krokwie i dach można osadzić na słupach (przymocować za pomocą metalowych łączników).
  • DACH – w trójkątach dachu, które mają być wypełnione przybija się okólki „pajęczyny”. Listwy montuje się od najdłuższych (na końcach krokwi) do najkrótszych, co 60 cm. Następnie w każdym trójkącie przybija się listwy rozchodzące się promieniście.
  • PODŁOGA – wierzchnią warstwę ziemi należy wybrać na głębokość około 20 cm. Następnie na 15 centymetrowej warstwie piasku i suchej zaprawie, układa się płyty piaskowca (około 5cm grubości). Połączenia zaspoinować należy zaprawą cementową.
  • WYKOŃCZENIE – całość należy pomalować bejcą. W prześwitach ażurowego dachu można zamontować wiklinowe maty. Aby częściowo zasłonić altanę można zamontować pomiędzy słupy gotowe kratownice. Alternatywą dla nich mogą być zwijane rolety zamontowane na wieńcu. Wzdłuż kratownic i obok słupów można posadzić pnącza.

Kiedy pnącza pokryją całą altanę stanie się ona idealnym miejscem dla przyjęcia gości. A jeśli wkomponujemy gdzieś niedaleko grill ogrodowy lub palenisko, stworzymy sobie magiczny zakątek do biesiadowania. Musimy tylko dobrze rozplanować sobie miejsce w naszym ogrodzie oraz użyć materiałów, które będą się dobrze komponować z resztą otoczenia.