Badanie ciśnienia tętniczego to jedno z podstawowych badań diagnostycznych pacjentów. Stwierdzenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi może być dla lekarza jasnym sygnałem, że pacjent nie jest w najlepszym stanie i warto jest wykonać jeszcze dodatkowe badania diagnostyczne. W naszym artykule tłumaczymy, jakie jest znaczenie pomiarów ciśnienia tętniczego, u jakich pacjentów takie badania są wykonywane najczęściej oraz jakie są dostępne metody pomiarów ciśnienia krwi.
U jakich pacjentów najczęściej wykonywane są pomiary ciśnienia krwi?
Pomiary ciśnienia tętniczego mają duże znaczenie w badaniach okresowych u każdego dorosłego pacjenta. Największe znaczenie mają jednak w profilaktyce chorób kardiologicznych, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie u pacjentów zagrożonych wystąpieniem tego typu problemów jest dla prowadzącego badania lekarza istotnym sygnałem, że konieczne jest wprowadzenie u niego jakichś zmian w trybie życia i leczeniu pacjenta. Samodzielne, regularne pomiary ciśnienia tętniczego powinny być wykonywane przede wszystkim przez osoby starsze, zwłaszcza jeżeli mają problemy z nadciśnieniem lub są w trakcie leczenia jakichś chorób serca.
Oprócz tego rutynowe badania ciśnienia tętniczego są również wykonywane u innych pacjentów w trakcie zwykłych wizyt kontrolnych w gabinetach. Jest to też jedno z podstawowych badań, jakie są wykonywane w ramach medycyny pracy.
Najlepsze warunki do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego
Samo badanie ciśnienia tętniczego jest proste i bezinwazyjne, dlatego też bez problemu można je wykonać nawet samodzielnie w domu. Ze względu na to, że w trakcie dnia wartości ciśnienia tętniczego wielokrotnie ulegają zmianom, zalecane jest, żeby przed przystąpieniem do pomiaru zapewnić sobie odpowiednie warunki. W jaki sposób to zrobić? Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:
Żeby mieć pewność, że wyniki wykonanych pomiarów ciśnienia krwi są wiarygodne, w ich trakcie trzeba sobie zapewnić ciszę i spokój. Badań nie powinno się wykonywać po wysiłku fizycznym, po posiłku lub po wypiciu kawy, ponieważ ich wyniki będą wówczas niemiarodajne. Mierzenie ciśnienia krwi zawsze powinno się odbywać w pozycji siedzącej, z możliwością oparcia ręki na blacie. Łokieć powinien być bowiem podparty, a ramię układać się na wysokości serca. Mankiet ciśnieniomierza powinien być dobrze dopasowany do danej osoby. Nie może być ani zbyt luźny, ani zbyt mocno ściskać kończyny.
Metody pomiaru ciśnienia tętniczego
Do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego wykorzystuje się ciśnieniomierze. Urządzenia te składają się z mankietu z komorą powietrzną i ręcznej pompki, które są ze sobą połączone gumowymi przewodami. Do wykonywania pomiarów wykorzystuje się okluzję tętnicy mankietem ciśnieniowym i obserwację pulsu serca podczas stopniowego wypuszczania powietrza z mankietu. Wyświetlona wartość pomiaru po usłyszeniu pierwszego dźwięku odpowiada ciśnieniu skurczowemu, natomiast wartość po ostatnim dźwięku ciśnieniu rozkurczowemu.
Obecnie najczęściej stosowanym rodzajem ciśnieniomierzy są urządzenia elektroniczne, które wykorzystują opierającą się na pomiarze zmian ciśnienia w pompowanym mankiecie, które są wynikiem rozchodzenia się fali tętna, metodę oscylometryczną pomiaru.
Normy wyników pomiaru ciśnienia tętniczego
Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego jako wartość badania, która może wskazywać na wystąpienie nadciśnienia wskazuje wyniki pomiarów powyżej 140/90 mmHg. Idealne wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego to 120/80 mmHg. Warto jednak wiedzieć, ze wartość pomiarów ciśnienia krwi może się u pacjentów zmieniać wraz z wiekiem.