Podstawowe informacje o listwach przysufitowych

Chcecie nadać wnętrzom mieszkania wyjątkowego charakteru? Znakomicie do tego celu nadadzą się listwy przysufitowe. W tym poradniku postaramy się podpowiedzieć jak wybrać odpowiednie.

Każdy inwestor, któremu przyszło wykańczać wnętrza, doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo wymagające jest to zadanie. Wykonując je, trzeba pamiętać o naprawdę ogromnej ilości detali, takich jak np. listwy przysufitowe. Czym dokładnie jest ten element i dlaczego warto go obecnie stosować?

Czym są listwy przysufitowe?

Jeśli by chcieć wybrać jeden, najbardziej popularny i najczęściej używany element domowej sztukaterii, to z całą pewnością będą to właśnie listwy przysufitowe. W zdecydowanej większości są to elementy wykonane ze styropianu, co powoduje, że mają one ogromną ilość zalet. Przede wszystkim są bardzo lekkie, a ich montaż jest bardzo prosty. Dodatkowo podczas montażu nie ma żadnego ryzyka, że listwa pęknie, czy też zacznie się kruszyć, jak ma to miejsce w przypadku innego typu materiałów.

Wiele osób obawia się, że tego rodzaju listwy, poprzez materiał, z którego zostały wykonane, nie będą zbyt estetyczne. W końcu styropian nie należy do najładniejszych rzeczy w domu. Nie ma jednak w tym wypadku żadnych obaw, ponieważ listwy te nawet w najmniejszym stopniu nie przypominają standardowego styropianu.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania?

Dlaczego jednak uważa się, że kupowanie listew przysufitowych nie jest najłatwiejszym zadaniem? Wszystko z powodu cech, które muszą takie listwy spełniać. Muszą one być przede wszystkim bardzo dobrze wymierzone. Listwa nie może być ani zbyt szeroka, ani też byt wąska. W przypadku zbyt szerokiej listwy powstaje bardzo brzydki efekt, który nie ma nic wspólnego z estetyką. Jeśli natomiast wybierze się listwę zbyt wąską, jak na dłoni staną się widoczne wszelkiego rodzaju łączenia i niedociągnięcia, które przecież taką listwą staramy się zakryć.

Rzecz jasna wybór listwy przysufitowej dotyczy również tego, w jakim zostanie ona wykonana stylu. Na rynku z łatwością znaleźć można najróżniejsze warianty i wykonania. To które z nich wybrać, zależne jest w głównej mierze od tego, w jakim stylu wykonane jest samo pomieszczenie. W przypadku stylu klasycznego poleca się listwy frezowane. Jeśli natomiast pomieszczenie jest nieco bardziej ekstrawaganckie w swoim wykonaniu, z powodzeniem można zastosować w nim listwy przysufitowe ozdobne. Zupełnie odwrotnie będzie w przypadku pomieszczenia nowoczesnego, które powinno mieć zastosowane listy gładkie i proste, w bardzo stonowanym stylu.