Pisanie czy czytanie – czego uczyć dziecka najpierw?

Każdy rodzic, który ma dziecko w wieku jeszcze nieszkolnym, musi zmierzyć z dylematem nauki czytania i pisania. Czego powinno się uczyć najpierw malucha? Stawiać na naukę pisania? A może jednak dziecko powinno zacząć od czytania? Spróbujemy to ustalić w poniższym tekście, więc zajrzyj do niego koniecznie.

Pisanie czy czytanie, czyli o odwiecznym dylemacie rodziców

Na pierwszy rzut oka można uznać, że pisanie i czytanie idzie ze sobą w parze. Takie stwierdzenie nie powinno nikogo dziwić, ponieważ my dorośli mamy obie czynności opanowane perfekcyjnie i jesteśmy święcie przekonani, że aby pisać, trzeba umieć czytać. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej zagadnieniu, to dojdziemy do wniosku, że nie jest to wcale takie pewne.

Co więcej, jeśli zaczniemy zbierać informacje, to w końcu mogą pojawić się całkiem spore wątpliwości, zwłaszcza że wiele osób, w tym również fachowców, wskazuje, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest najpierw uczyć dziecko pisać, a dopiero czytać. Co w takich przypadkach robić? A może jednak zostać przy swoim przekonaniu i zacząć od kartkowania? Jeśli nie jesteśmy w stanie podjąć ostatecznej decyzji, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zdanie na pomoc fachowców.

Kto pomoże nam rozwiać wątpliwości?

Niektórzy pewnie będą próbowali szukać informacji we własnym zakresie i postawią na Internet. Jednak takie źródło wiedzy nie zawsze jest dobre, zwłaszcza że jako rodzice nie jesteśmy zdani sami na siebie. Do swojej dyspozycji mamy niepubliczne przedszkole, czyli wykwalifikowane placówki, które nie tylko pomogą nam rozwiać wątpliwości, ale również przejmą na siebie kształcenie dziecka.

Dlatego, gdy będziemy chcieli wspierać prawidłowy rozwój swojego malucha, to warto porzucić samodzielne praktyki i postawić na edukację w przedszkolu. Oczywiście wybór odpowiedniej placówki nigdy nie powinien być przypadkowy, ponieważ godne zaufania są tylko profesjonalne przedszkola, które z sukcesami działają na rynku.

Profesjonalne placówki zapewniają wsparcie ze strony wykwalifikowanego personelu, który doskonale wie, czego powinno uczyć się dziecka, więc również nie będzie trudności z ustaleniem odpowiedniego programu nauczania. To z pewnością też duże udogodnienie dla nas jako rodziców, ponieważ fachowcy też nie mają trudności z określeniem, czy najpierw uczyć dziecko pisania, czy też czytania, więc pomogą nam rozwiać wszystkie wątpliwości i podejmą kroki, które zapewnią maluchom najlepszą szansę na rozwój.

Artykuł powstał dzięki współpracy Elipsa – niepubliczne przedszkole Poznań Polanka.