Pieluchy muślinowe – dlaczego warto ich używać?

muslinowe pieluchy

Jeszcze nie tak dawno powszechne było używanie pieluch tetrowych. Były one szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, jednak spełniały swoje zadanie. Dziś dostępna jest ich lepsza wersja – pieluchy muślinowe. Jakie są ich zalety?

Pieluszka muślinowa – co to?

Muślin to tkanina, która powstaje z włókien bawełnianych. Charakteryzuje się luźnym splotem, który sprawia, że jest cienka i lekka. Co ciekawe, była ona używana już przez matki w starożytnym Egipcie do otulania i przewijania dzieci. Muślin nadaje się bowiem do tego zadania idealnie. Jest wytrzymały – nawet po wielokrotnym praniu zachowuje swój pierwotny kształt i kolor. Wyróżnia się również miękkością, a ponadto nie trzeba go prasować.

Zastosowanie pieluszek muślinowych

Pieluszki muślinowe są produktem o różnorodnym zastosowaniu. Każda wyprawka dla niemowlaka powinna zawierać ich zestaw. Są niezastąpione podczas takich czynności, jak:

  • przewijanie,
  • karmienie,
  • otulanie,
  • wycieranie rączek i buzi,
  • ochrona przed słońcem podczas upałów.

Pieluszka przydaje się również jako mata bądź ręcznik po kąpieli.

Zalety muślinu

Materiał ten jest idealny dla dzieci. Ponieważ jest wykonany z naturalnej bawełny, nie stwarza żadnego zagrożenia dla delikatnej skóry niemowlaka. Warto wybierać pieluszki, które posiadają certyfikaty jakości, takie jak te dostępne w sklepie internetowym FAR FAR ŁÓDŹ. Muślin charakteryzuje się dużą trwałością – splot ten odporny jest na rozdarcia, przetarcia i odkształcenia. Bardzo ważne jest to, że jest to tkanina pochodzenia naturalnego. Dzięki temu można mieć pewność, że zapewnia się niemowlęciu odpowiednią cyrkulację powietrza. Tkaniny syntetyczne, takie jak np. poliester, nie pozwalają skórze oddychać, co powoduje nadmierną potliwość dziecka. Ponadto muślin gwarantuje odpowiedni komfort termiczny – latem maluszek się nie przegrzeje, a podczas chłodu może być otulony.

Dlaczego warto używać pieluszek muślinowych?

Pieluszki muślinowe są wyjątkowo przyjemne w dotyku. Dzieci uwielbiają być nimi otulone, często traktują je jak przytulankę lub ulubiony kocyk. Najważniejsze jest to, że ta właściwość nie zmienia się nawet po wielokrotnym praniu. Wręcz przeciwnie – pieluszka muślinowa z biegiem czasu staje się coraz bardziej miękka. Tkanina ta posiada inną ciekawą zaletę. Jest w stanie absorbować zapachy z otoczenia, w tym zapach mamy. Dzięki temu dziecko może czuć się bezpiecznie, mając pieluszkę przy sobie.

Pieluchy muślinowe – ekologiczne i estetyczne

Pieluchy muślinowe zawdzięczają swoją popularność także temu, że jest to rozwiązanie wyjątkowo przyjazne środowisku. Przy produkcji certyfikowanej bawełny nie używa się szkodliwych chemikaliów, dzięki czemu gleby i wody nie są zanieczyszczane. Ponadto ich trwałość sprawia, że mogą być używane przez długie lata. Wiele mam używa tego samego kompletu przy kolejnym dziecku lub gdy niemowlę podrośnie. Inną zaletą tych pieluch jest fakt, że dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Dzięki temu można dobrać taką, która będzie pasowała do gustu lub reszty wyprawki.