Pediatria i neonatologia – czym zajmują się te dziedziny medycyny?

pediatria

Problemy zdrowotne małych dzieci stanowią bardzo często wyzwanie dla lekarzy. Leczenie noworodków oraz niemowląt wymaga przede wszystkim wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Nic dziwnego, że zarówno pediatria, jak i neonatologia są dwiema, ważnymi dziedzinami medycyny, których celem jest leczenie małych pacjentów. Każda z nich zajmuje się jednak tą czynnością w nieco inny sposób. Czym różni się zatem pediatria od neonatologii? Gdzie warto zapisać się z dzieckiem do specjalistów? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Neonatologia a pediatria – jakie są różnice?

Neonatologia jest stosunkowo młodą nauką, która powstała mniej więcej na początku XIX wieku. Jest ona zaliczana do specjalizacji pediatrii, obejmuje opiekę medyczną, między innymi nad wcześniakami, czy noworodkami z wadami. Neonatologów najczęściej można spotkać na oddziałach szpitalnych oraz na oddziałach intensywnej terapii noworodków.

Neonatolodzy są zwykle też pierwszą linią wsparcia dla rodziców podczas porodów wysokiego ryzyka. Pomagają między innymi w momencie wystąpienia: problemów z układem pokarmowym i oddechowym, porodu przedwczesnego, czy niedotlenienia okołoporodowego. Specjaliści ci głównie świadczą jednak opiekę medyczną nad samymi dziećmi już od 4. tygodnia ich życia.

Pediatrzy zajmują się również leczeniem dzieci, jednak są to lekarze tak zwanego pierwszego kontaktu. Mogą oni zalecić natomiast wizytę malucha u neonatologa. Pediatrzy zajmują się leczeniem chorób, takich jak: grypa, przeziębienie, kaszel, katar itp. Nie da się jednak ukryć, że praca pediatrów jest równie ważna, ponieważ to oni najczęściej kierują rodziców z dziećmi do innych specjalistów. Bardzo często też stawiają jako pierwsi szczątkową diagnozę i zalecają wykonanie określonych badań.

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma specjalistami jest taka, że neonatolodzy diagnozują i leczą wyłącznie noworodków, pediatrzy natomiast zajmują się ogólnym leczeniem pacjentów do mniej więcej 15. roku życia.

Pediatra i neonatolog – polecana klinika

Decydując się na skorzystanie z usług neonatologa lub pediatry, warto odbyć rzetelną konsultację medyczną. Jeśli jesteś z Wrocławia, szukasz sprawdzonej kliniki, polecamy Ci wizytę w Ginvita Clinic. Klinika zatrudnia zespół fachowych i doświadczonych lekarzy, którzy od wielu lat zajmują się leczeniem różnorodnych schorzeń noworodków i małych dzieci.

Neonatologia oraz pediatria to dziedziny medycyny, zajmujące się leczeniem dzieci. Neonatologia zaliczana jest do wąskiej specjalizacji pediatrii. Głównym jej obszarem działań jest leczenie noworodków z wadami wrodzonymi, z wcześniactwem, czy różnorodnymi chorobami. Pediatrzy natomiast zajmują się ogólnym leczeniem dzieci, do około 15. roku życia, stanowiąc pomoc lekarską pierwszego kontaktu. Jeśli szukasz sprawdzonej kliniki, w której umówisz się na rzetelne konsultacje pediatryczne lub neonatologiczne z polecanymi specjalistami, zapraszamy serdecznie do skorzystania z usług Ginvita Clinic.