Pediatra Londyn – w trosce o najmłodszych pacjentów

Pediatra to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób okresu dziecięcego. Pediatra wykonuje również badanie okresowe dzieci zdrowych, bada i kieruje je na szczepienia ochronne, sprawuje opiekę nad małymi pacjentami w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia różnorodnych schorzeń. Lekarz tej specjalizacji posiada szeroką wiedzę, ponieważ zajmuje się pacjentami w różnym wieku, począwszy od okresu noworodkowego, aż do pełnoletności.

Lekarz rodzinny w Wielkiej Brytanii

W przychodniach medycznych w Polsce na ogół istnieje jasny podział na lekarzy internistów i lekarzy pediatrów. Rodzina, która korzysta z usług wybranej przychodni publicznej, nie jest zobowiązana do konsultowania dolegliwości z jednym lekarzem. Małżonkowie mogą być zapisani do dwóch różnych internistów, natomiast ich dzieci do dowolnego pediatry. Zaleca się, by wszelkie konsultacje i badania odbywały się w gabinecie wybranego wcześniej lekarza, choć oczywiście w nagłych przypadkach pacjent może skorzystać z usług innego lekarza zatrudnionego w przychodni – internista przyjmie małe dziecko, a pediatra osobę dorosłą, jest to jednak rzadkością.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii nie ma tak jasnego podziału na lekarzy dla dorosłych i dla dzieci, co zdaniem wielu pacjentów jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Cała rodzina, niezależnie od wieku dzieci, może być zapisana do jednego lekarza, którego nazywa się lekarzem rodzinnym (w skrócie GP – General Practitioner). Z każdym problemem zdrowotnym w pierwszej kolejności należy udać się do GP. Ci, którzy nie chcą bądź nie mogą korzystać z publicznej służby zdrowia, mogą zapisać się do lekarza rodzinnego w przychodni prywatnej, w tym także w przychodni polskiej.

Specjalista medycyny rodzinnej czy pediatra Londyn?

W polskiej przychodni medycznej można zarejestrować się do lekarza rodzinnego, który ma uprawnienia, by udzielać porad zarówno pacjentom dorosłym, jak i dzieciom. Medycyna rodzinna to specjalizacja łącząca w sobie dwie dziedziny: internę i pediatrię, dlatego cała rodzina, niezależnie od wieku poszczególnych jej członków, czuje się u takiego lekarza bezpiecznie. Oczywiście niezależnie od tego, istnieje możliwość zapisania dziecka do lekarza, który zajmuje się wyłącznie leczeniem małych pacjentów. Polski pediatra posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, a przy tym odpowiednie podejście do dzieci. Jest cierpliwy, opanowany i potrafi nawiązać rozmowę również ze skrytym i wystraszonym pacjentem.

Lekarz pediatra zajmuje się małymi pacjentami przez cały okres ich dzieciństwa. Nie tylko leczy choroby, ale prowadzi działania profilaktyczne i czuwa nad prawidłowym rozwojem. Ogromnie ważne jest zatem, by rodzice nie zaniedbywali badań okresowych dziecka i zawsze pojawiali się u lekarza w wyznaczonym terminie. Ponadto pediatra Londyn powinien być pierwszą osobą, do której udamy się w sytuacji, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka.