Payroll – czym jest i jakie korzyści zapewnia firmie?

Payroll to delegowanie działu płac poza organizację. W najprostszym tłumaczeniu oznacza to powierzenie opieki nad działem zewnętrznej firmie, dzięki czemu kadry firmy zostają odciążone. Czy jednak payroll zapewnia jeszcze inne korzyści, poza oszczędnością czasu?

Cel: obniżenie kosztów

Powierzenie działu płac innej osobie lub firmie – czyli outsourcing płac, wiąże się przede wszystkim z odciążeniem firmy. Długotrwała współpraca może jednak zacząć generować profity i pozwoli na oszczędność. Zlecanie sporządzania konkretnych raportów czy dokonywania rozliczeń jedynie w określonych momentach (np. podczas rozliczeń PIT) jest drogie i nieopłacalne – stała współpraca jest zdecydowanie lepszą formą, jeśli przedsiębiorcy zleży na obniżeniu kosztów. To samo dotyczy zatrudniania mało wydajnych pracowników do obsługi działu płac: w ogólnym rozrachunku ich wyszkolenie opłaca się mniej, niż podjęcie dłuższej współpracy ze specjalistą.

Dobro firmy – dobro pracowników

Spóźniające się wypłaty czy pomyłki w dokumentach – to ludzkie błędy, które zwykle są do nieuniknięcia, można je jednak zminimalizować, powierzając zadanie specjalistom. Zlecając usługę payroll zyskuje się pewność, że zostanie ona wykonana terminowo i poprawnie. Dzięki temu pracownicy dostają należności terminowo, a zaoszczędzone na obsłudze płac środki można zainwestować np. w szkolenie własnych pracowników, dzięki czemu po zakończeniu współpracy będzie można skierować ich na stanowiska kadrowo-płacowe.

Poprawa sprawności firmy

Payroll można w każdej chwili zamienić w pełny outsourcing kadrowo-płacowy. Jeśli przedsiębiorca chce skupić się wyłącznie na istocie działania swojej firmy, nie ma nic prostszego, niż powierzenie wszystkich formalności zewnętrznej firmie. W przypadku niespodziewanej kontroli nie musi się obawiać – pewny, że zarówno finanse, jak akta osobowe i dokumenty są w dobrych rękach.

Payroll to nowoczesna forma współpracy, która zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy. W połączeniu z obsługą kadr stanowi podstawę sprawnego zarządzania firmą!