Pasta z węglem – czy naprawdę działa?

Liczba sposób na wybielanie zębów robi się coraz większa. Każdy marzy o ładnym, zadbanym uśmiechu, więc wielu ludzi szuka najbardziej skutecznej metody na jego uzyskanie. Od kilku lat mówi się coraz głośniej o czarnej paście do zębów, która paradoksalnie rozjaśnia odcień zębów. Wszystko dzięki aktywnemu węglowi, który ma właściwości absorbujące, dzięki którym usuwa przebarwienia. Czy jednak faktycznie jest tak skuteczna, jak niektórzy twierdzą? O tym poniżej.

Węgiel aktywny – garść informacji

Głównym składnikiem czarnej pasty jest właśnie węgiel aktywny, któremu zawdzięcza m.in. swój kolor. Wspomniane właściwości absorbujące, a także porowata struktura sprawiają, że z łatwością przyciąga zanieczyszczenia, bakterie czy toksyny. Dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce – zarówno na skórę, jak i na zęby. Dzięki temu, że głęboko i dokładnie oczyszcza, zaczęto go dodawać również do nici dentystycznych, gum do żucia czy pasków wybielających.

Czarna pasta do zębów – zalety i wady

Korzystanie z pasty do zębów z węglem daje sporo korzyści, jeśli chce się uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Oprócz samego wybielania zębów, szczyci się zwalczaniem nieświeżego oddechu, ochroną przed próchnicą i szkodliwymi bakteriami, a także zapobieganiem tworzeniu się kolejnych przebarwień. Co więcej, czarna pasta zawiera niski poziom RDA, czyli współczynnika ścieralności płytki nazębnej. Im mniejsza wartość tym oczywiście lepiej, dlatego węglowa pasta jest stosunkowo bezpieczna dla naszych zębów. Na przebarwienia po kawie, winie czy herbacie będzie więc w sam raz!

Niestety czarna pasta do zębów nie poradzi sobie z naturalnie ciemnymi lub żółtymi zębami. Martwego zęba także nie wybieli. Osoby ze słabym szkliwem, które jest skłonne do erozji również nie powinny korzystać z tej pasty, gdyż – jak w przypadku każdych past wybielających – może jeszcze bardziej podrażnić szkliwo. Dotyczy to także częstotliwości korzystania – każdy stomatolog to powie, że z czarnej pasty należy korzystać regularnie, ale nie często, maksymalnie do 3 razy w tygodniu. Inaczej możemy sobie mocno uszkodzić płytkę nazębną.

Czy warto?

Czarna pasta do zębów z węglem aktywnym jest doskonała dla osób, które chcą poprawić biel swoich zębów w sposób jak najbardziej naturalny i mało inwazyjny. Bardzo dobrze ściera powierzchnię płytki, dzięki czemu ślady po kawie czy jagodach natychmiast znikną. Trzeba pamiętać, że stosuje się ją razem ze zwykłą pastą, a nie w zamian. Osoby z wrażliwym lub osłabionym szkliwem muszą jednak sobie odpuścić, gdyż może ona pogłębić zły stan naszej jamy ustnej. Na rynku istnieje wiele rodzajów czarnych past, w tym też stworzonych z myślą o szczoteczkach sonicznych, dlatego każdy znajdzie dla siebie najbardziej odpowiedni model.

Artykuł napisany we współpracy z gabinetem Mój Stomatolog z Poznania.