Pasta Ola, sól kuchenna, pepsi – czyli najlepsze sposoby na przypalony garnek

pasta-ola-na-przypalenia

Przypalony garnek to problem, z którym każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu do czynienia. Jak usunąć przypalenie i odratować garnek, by ponownie nadawał się do używania? Czy to w ogóle możliwe, a jeśli tak, co sprawdza się lepiej? Dostępna w sklepach chemicznych pasta Ola, a może zwykła sól kuchenna lub pepsi? Oto nasze sposoby na garnkowe kłopoty. Koniecznie ich spróbujcie!

Sposób 1: Sól kuchenna

Zastanawiacie się, jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą soli kuchennej? Są dwa sposoby: na mokro oraz na sucho. Decydując się na czyszczenie na mokro, musicie na dno garnka wsypać sporą ilość soli, np. szklankę, a następnie zalać ją niewielką ilością wody. Garnek z tak przygotowaną masą solną odstawcie na kilka godzin, najlepiej 12h. Po upływie tego czasu umyjcie garnek zwyczajnie za pomocą gąbki. Przypalenie powinno zejść. Jeżeli ten sposób nie zadziałał. Zagotujcie wodę z przygotowanym dzień wcześniej roztworem solnym i ponownie spróbujcie usunąć przypalenie za pomocą gąbki. Drugą metodę, tj. czyszczenie na sucho – polecamy szczególnie do garnków żeliwnych, w których nic nie uszkodzicie. Wystarczy, że zasypiecie przypalenie suchą solą i zaczniecie je szorować, do czasu aż zejdzie.

Sposób 2: Pasta Ola

Dostępna w internetowej hurtowni chemicznej Ania Rzeszów – pasta Ola to rozwiązanie dla wszystkich fanów gotowców. Jeśli DIY nie jest dla Was, koniecznie ją przetestujcie. Poza tym, że usunie przypalenie z Waszego garnka, pozwoli Wam także doprowadzić do stanu używalności: sztućce, ruszty żeliwne, piekarnik, brytfanki i inne powierzchnie, które nie są zbytnio podatne na zarysowania.

Sposób 3: Pepsi

Popularne napoje gazowane jak Pepsi czy Coca-Cola także świetnie działają na przypalenia. Coca-cola na przypalony garnek jest naprawdę banalnie prostym sposobem. Niestety, ma wadę. Wymaga czasu i cierpliwości. Do przypalonego naczynia wlejcie napój na wysokość przypalenia. Powinien je zakryć. Następnie zacznijcie go gotować. Kiedy zawrze, zmniejszcie ogień i gotujcie jeszcze kolejnych około 20 minut. Podczas całego procesu zalecamy Wam mieszać zabrudzenia drewnianą łyżką. Gdy zagotowana Cola lub Pepsi ostygną, umyjcie garnek normalnie, przy pomocy płynu i gąbki. Będzie jak nowy.

Sposób 4: Proszek do prania

Kolejnym i ostatnim już sposobem na przypalenia jest proszek do prania. By zadziałał – jego stężenie w garnku musi być naprawdę duże. Na dno garnka wsypcie kilka łyżek klasycznego proszku do prania, a następnie zalejcie go wrzątkiem — około 2 szklanek. Powstałą w ten sposób ciecz zostawcie w garnku na całą noc lub nawet 24h, jeśli możecie sobie na to pozwolić. Po upływie tych co najmniej 12h umyjcie garnek jak zwykle.

Znaliście którychś z tych sposobów? A może pasta Ola przekonuje Was bardziej niż domowe rozwiązania?

Koniecznie dajcie znać w komentarzach!