Palisady ogrodowe plastikowe i drewniane umacniają grunt, przy okazji ułatwiając montaż obrzeży. Produkty wykonane z tworzywa sztucznego są bardziej wytrzymałe, ale czy prezentują się również efektownie co drewniane? Jaką palisadę ogrodową wybrać do swojego ogrodu?
Jakie zastosowanie mają palisady ogrodowe?
Palisady ogrodowe oddzielają od siebie różne części ogrodu. Ułatwiają pielęgnację roślin i pozwalają na uporządkowanie działki. Wykonywane są z różnego typu materiałów. Do wyboru są przede wszystkim palisady drewniane oraz plastikowe. Rzadziej spotkać się można z palisadami betonowymi.
Palisady ogrodowe drewniane – charakterystyka
Drewniane palisady ogrodowe produkowane są z różnych gatunków drzew iglastych. Muszą być impregnowane ciśnieniowo raz na rok, bo mają styczność z gruntem. Od tego zależy ich trwałość. Palisady z drewna mają zróżnicowaną wysokość i średnicę. Nie są trudne w montażu, bo można je bez problemu wbić do ziemi bez konieczności wykopywania dołu. Prezentują się efektownie pod względem wizualnym i pasują do wielu różnych aranżacji.
Czym cechują się palisady ogrodowe plastikowe?
Dużą popularnością na rynku cieszą się przede wszystkim plastikowe palisady ogrodowe. Są one lekkie, łatwe w montażu i nie wymagają żadnej impregnacji. Ich sporą zaletą jest także stosunkowo niska cena. Do wyboru są w tym przypadku palisady utrzymane w dość zróżnicowanej kolorystyce. Bez problemu można je więc dopasować do innych materiałów czy roślin.
Wykonane z tworzywa sztucznego palisady ogrodowe nabyć można jako pojedyncze elementy lub większe płotki. Również i one muszą być częściowo wkopane w podłoże. Zazwyczaj służą do wyznaczania granic trawników, ścieżek oraz rabat kwiatowych. Najczęściej nie stosuje się ich w sąsiedztwie płytek czy kostek brukowych. Nie wytrzymują bardzo dużego naporu ziemi. Są za to odporne na szkodliwe działanie wilgoci i innych czynników pogodowych. Pod wieloma względami wygrywają z palisadami ogrodowymi.