Oświetlenie w sypialni – jakie wybrać?

Urządzając swoje mieszkanie lub dom, często zapominamy jak ważną rolę pełni oświetlenie. Jego jakość i natężenie wpływają m.in. na komfort przebywania w pomieszczeniu. Nie każdy wie, że inny rodzaj światła powinien być zamontowany w salonie, a inny w sypialni. Architekt wnętrz prawidłowo dobierze oświetlenie do każdego pomieszczenia, dzięki czemu będzie idealnie spełniało swoją funkcję.

Jaki rodzaj oświetlenia zamontować w sypialni?

Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu i mieszkaniu, które kojarzy się z bezpieczeństwem i spokojem. Nie ma nic przyjemniejszego niż relaks w sypialni, zwłaszcza po dniu pełnym wyzwań. Chcąc w pełni odpocząć, oprócz prawidłowo dobranego łóżka i materaca, należy również zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Może nam w tym pomóc profesjonalny architekt wnętrz, który precyzyjnie określi jakie światło będzie dla danej sypialni najlepsze.

  • Temperatura barwowa światła jest wyrażana przy pomocy stopni Kelwina. W pomieszczeniach, w których przebywamy w trakcie dnia, najlepszym wyborem będą żarówki cechujące się temperaturą barwową, zawierającą się w zakresie od 2700 do około 3100 Kelwinów. Z kolei w biurach, wykorzystuje się świetlówki emitujące tak zwane światło zimne, które pomaga w koncentracji i skupieniu. W sypialni najlepiej zainwestować w światło ciepłe, czyli żarówki emitujące światło o barwie około 3300 Kelwinów.

Czym charakteryzuje się ciepłe światło? Przede wszystkim odpręża i pomaga w zrelaksowaniu się. Jego barwa jest zbliżona do barwy palącej się świecy, która jednoznacznie kojarzy się ze spokojem.

Źródła światła w sypialni

Instalowanie wyłącznie jednego źródła światła nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zbyt duże natężenie światła może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Osoby które lubią czytać w łóżku, zdecydowanie powinny zaopatrzyć się w lampkę nocną, która skutecznie doświetla książkę. Przydaje się również wtedy, gdy mamy ochotę na nieco bardziej przygaszone światło.

  • Ważną kwestią są włączniki i wyłączniki światła. Profesjonalny architekt wnętrz dopasuje ich lokalizację w taki sposób, aby spełniała nasze oczekiwania. To wbrew pozorom istotny szczegół, który znacząco podnosi komfort domowników.

Wszystkie włączniki mogą być zainstalowane np. blisko łóżka. Takie rozwiązanie sprawia, że nie będziemy musieli każdorazowo wstawać gdy zmorzy nas sen. Bez względu na to czy urządzamy przestronny dom, czy niewielkie mieszkanie, pomoc specjalisty w wielu przypadkach jest wręcz nieoceniona. Niejednokrotnie niestandardowe rozwiązania mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.