Osuszanie murów metodą iniekcji – na czym polega?

osuszanie murów łódź

Termin „iniekcja” przez większość osób kojarzone jest z zastrzykiem, a więc wprowadzeniem do tkanki leku przy pomocy strzykawki i igły. I na tej zasadzie tak naprawdę opiera się osuszanie murów metodą iniekcji. Oczywiście nikt nie stosuje w tym celu strzykawek, jednak porównanie to doskonale obrazuje proces osuszania murów metodą iniekcji i może to wielu osobą nieorientującym się w temacie pomóc zrozumieć ogólny sens tej metody.

Iniekcja krystaliczna – na czym polega

Sprawa osuszania murów to temat dość powszechny i coraz częściej rozpoznawany. Jego popularność można zaobserwować w wyszukiwarce Google poprzez sprawdzenie częstotliwości wpisywania takich fraz jak np. „osuszanie murów Łódź„.

Osuszanie murów metodą iniekcji opiera się o wprowadzenie w uprzednio przygotowane otwory iniekcyjne (nawicerty w murze) masy iniekcyjnej, która szczelnie wypełni pory i kapilary materiału budowlanego, a po zastygnięciu tworzy nierozpuszczalną przez wodę warstwę izolacyjną.

Otwory iniekcyjne wierci się bezpośrednio w zawilgoconym murze. Ich średnica wynosi 20 mm, a długość/ głębokość zależy od grubości osuszanej przegrody (głębokość otworu najlepiej by była równa grubości muru pomniejszonej o 5-10 cm). Nawierty wykonuje się w jednej linii, z zachowaniem odstępów, równolegle do poziomu podłogi. W zależności od grubości muru, jak również od wykorzystanych materiałów budowlanych odstępy między kolejnymi otworami iniekcyjnymi powinny mieć od 10 do 15 cm długości. W tak przygotowane otwory wlewa się około 0,5 l wody, a kolejno wprowadza się materiał iniekcyjny, który powinien być wprowadzony w otwory zaraz po zalaniu ich wodą.

Czym tak właściwie jest materiał iniekcyjny?

Materiał iniekcyjny stosowany w osuszaniu murów to mieszanina wody, aktywatora krzemianowego oraz cementu portlandzkiego. Wysychając, materiał iniekcyjny podlega procesowi krystalizacji. Jest to powolny proces, w którego trakcie, dzięki podciąganiu kapilarnemu, preparat uszczelniający przenika równomiernie przez cały obszar wokół otworu. W związku konieczne jest zachowanie równych odstępów między otworami – dzięki temu wodoodporna bariera powstaje na całej długości muru.

W pełni szczelną barierę przeciwwilgociową uzyskuje się w czasie mniej więcej 7 dni od wykonania iniekcji – tyle czasu potrzebuje preparat iniekcyjny do całkowitego wyschnięcia. Odcięty od wód gruntownych mur wysycha przez ten czas. Jednak do pełnego wyschnięcia może on potrzebować więcej czasu – wszystko zależy od stopnia zawilgocenia, warunków atmosferycznych oraz pory roku.