Opakowanie blister – kto go używa?

Opakowanie blister może być wykonane całkowicie z tworzywa sztucznego. Czasem stanowi połączenie kształtki z PET lub PCV ze ścianką tylną, wykonaną z kartonu. Blistry dają ogromne możliwości w zakresie marketingu ponieważ można dzięki nim świetnie wyeksponować produkt, a jednocześnie dobrze chronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi i oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Kto wymyślił opakowanie blister?

Dziś trudno ustalić, kto wynalazł blistry i zastosował je pierwszy jako opakowanie. Za wynalazcę blistrów uważa się najczęściej  Enocka Anckera, który opatentował tego typu rozwiązanie w 1947 roku. Niektóre źródła jednak przypisują wynalazek francuskiemu mokrobiologowi – André Michel Lwoff, miał używać tego typu opakowań w latach 50-tyh XX w. Urządzenia do pakowania tabletek w blistry zostało opatentowane w 1971 roku w USA. Blistry służące do pakowania drobnych przedmiotów – np. akcesoriów kosmetycznych i montażowych czy elementów wyposażeia domowego albo zabawek, rozpowszechniły się dopiero w latach 80. na zachodzie, a w naszej części Europy w latach 90.

Jakim zmianom podlegały blistry?

Początkowo opakowanie blister było dość „toporne” – wykonywano je z grubego tworzywa i było trudne do otwarcia. Przede wszystkim też wykorzystywane były tylko do pakowania lekarstw. Z czasem masa okrywy z tworzywa zaczęła się zmniejszać – ścianki stały się cieńsze. Wprowadzono też w zastępstwie PVC (polichlorku winylu) takie tworzywa jak PET (politereftalan etylenu) a także polipropylen (PP). Przyczyniło się to do sukcesu rynkowego blistrów. Dzięki coraz lepszej technologii udało się znacząco zmniejszyć ilość surowca konieczną do wytworzenia opakowania. A to przekłada się zarówno na obniżenie kosztów jak i większą przyjazność blistrów dla środowiska. Oczywiście konieczna jest dobra sieć recyklingu.

Co pakuje się w blistry z tworzywa sztucznego?

Lista produktów, które pakowane są w blistry z tworzyw sztucznych jest bardzo długa. Możliwe, że łatwiej byłoby wskazać, czego nie pakuje się w blistry.
Opakowania blistrowe cieszą się dużą popularnością ponieważ oprócz ochrony zapewniają możliwość dobrej ekspozycji produktów – to możliwe dzięki przezroczystości wytłoczonej części stanowiącej przednią część opakowania.

Blistry to świetne opakowania na:

  • zabawki,
  • wyposażenie gospodarstwa domowego (np. żarówki, wieszaki),
  • akcesoria i narzędzia w sklepach DIY (kołki rozporowe, wiertła, akcesoria szalunkowe),
  • część samochodowe (żarówki, zapachowe, świece żarowe, wycieraczki),
  • przybory szkolne i biurowe (długopisy, linijki, ekierki, flamastry),
  • części hydrauliczne (zawory, termostaty).

Jak wygląda produkcja blistrów PET i PVC?

Na początku należy zaprojektować i wykonać formę, w której zostanie przygotowany element okrywający pakowany produkt. Gdy zostanie uformowana okrywa produktu, czas połączyć go z tylną ścianką. Przebieg tego procesu zależy od tego, czy jest ona łączona z kształtkami za pomocą zszywek lub na wcisk a także od tego czy jest wykonana z tekstury czy też z tworzywa sztucznego. Czasem blister jest w całości wykonany z tego samego materiału i zgrzany tak, że jego otwarcie wymaga nacięcia opakowania – nie da się rozerwać.

Dlaczego blistry są popularne?

Na popularność blistrów składa się kilka czynników:

  • elastyczność – możliwość dokładnego dopasowania do każdego produktu,
  • zwiększenie jakości ekspozycji produktu – klient dosłownie widzi, co kupuje,
  • atrakcyjność wizualna – przezroczysta pokrywa na produkcie i możliwość swobodnej aranżacji tylnej ściany opakowania,
  • szerokie możliwości optymalizacji kosztowej – w zależności od budżetu można wytwarzać tańsze lub droższe wersje opakowania.

Blistry to nie tylko opakowania dla przemysłu farmaceutycznego, z czym są na ogół kojarzone. To ciekawy wybór dla producentów w wielu branżach.