Okna wielkogabarytowe z panoramicznym widokiem.

Stosowanie dużych przeszkleń podczas stawiania budynków różnego przeznaczenia, to obecnie jeden z wiodących trendów architektonicznych. Nie tylko biurowce, lecz również domy wznoszone w tym stylu atrakcyjnie się prezentują, przy okazji dostarczając danemu wnętrzu wielkiej dawki światła, korzystanie wpływającej na samopoczucie przebywających w nim osób. Niżej, w specjalnie przygotowanym tekście, rozwiniemy temat wielkogabarytowych, zapewniających panoramiczny widok okien – serdecznie zapraszamy do lektury!

Efektowne – bazujące na szkle – wykorzystanie powierzchni, którą w innym wypadku zajmowałaby po prostu ściana, łączy najwyższej klasy estetykę z niezwykłą wprost funkcjonalnością. Rozwiązania tego typu sprawiają, że salon – lub inne pomieszczenie – wizualnie się powiększa, stanowiąc jednocześnie coś w rodzaju płynnego przejścia między środkiem budowli, a jej naturalnym otoczeniem.

Polscy producenci panoramicznych okien

Nie powinniśmy się tutaj zupełnie przejmować rozmiarami planowanej stolarki okiennej – tym, czy znajdziemy na rynku coś odpowiedniego dla nas. Faktem jest, że w samej tylko Polsce istnieje spora liczba godnych zaufania producentów, którzy bez żadnego problemu wykonają dla nas szyby o dowolnych rozmiarach. Przykładem wyjątkowo doświadczonego w tym zakresie przedsiębiorstwa, może być znany szerszemu gronu odbiorców PLASTIXAL, sprzedający swe wyroby także poza granicą naszego kraju.

Rozwiązania dla domu

Wielkopowierzchniowe przeszklenia, spotykane kiedyś jedynie w okazałych siedzibach korporacji, coraz częściej możemy spotkać jako element konstrukcyjny jednorodzinnego domu, otwartego dzięki temu na urokliwy ogród, którego obserwowanie – nawiasem mówiąc – może być wysoce relaksującym zajęciem. Okna zajmujące niemal cały bok budynku wymagają zastosowania innowacyjnych i wytrzymałych materiałów, które znakomicie wręcz zniosą próbę czasu, okazując się naprawdę udaną inwestycją. Dobrze wykonana tafla szkła, wraz z prawidłowo dobranymi ramami będzie skuteczną barierą termiczną, blokującą również przedostawanie się do głębi domu niepożądanych przecież hałasów.

Jako niewątpliwie ciekawy wybór może jawić się tu aluminium, wąskimi profilami dobrze wpisujące się w minimalistyczne aranżacje, lecz przede wszystkim – biorąc pod uwagę jego wytrzymałość – słabo podatne na uszkodzenia i zdolne do utrzymania sporego ciężaru panoramicznej szyby.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Przechodząc dalej, nie możemy nie poruszyć kwestii bezpieczeństwa, która ma przecież niebagatelne znacznie w przypadku wszystkich typów nieruchomości. Choć mogłoby się wydawać, że wielkie połacie szkła stanowią prostą do wyeliminowania przeszkodę, rzeczywistość okazuje się na szczęście inna – pamiętajmy jednak, że im większą powierzchnia dysponujemy, tym poważniej powinniśmy podejść do jej wzmocnienia. Godnymi polecania propozycjami z pewnością okażą się szkło hartowane oraz laminowane, które nie podadzą się zwyczajnym próbom sforsowania ich. Ta druga opcja, poprzez zastosowanie specjalnej folii, w przypadku rozbicia zatrzymuje odłamki na miejscu, nie raniąc osób przebywających wewnątrz pomieszczenia.

Zastosowania okien wielkogabarytowych

Okna panoramiczne z powodzeniem stosuje się oczywiście w salonach i pokojach dziennych, lecz również poleca się je jako element kuchni, jadalni, czy nawet poddasza. Duże okna wychodzące na taras, mogą pełnić jednocześnie rolę przesuwnych drzwi, obsługiwanych siłą własnych rąk lub przy pomocy zaawansowanej automatyki. Jakkolwiek jednak byśmy nie wykorzystywali wielkogabarytowych szklanych paneli, zawsze okażą się one strzałem w dziesiątkę, zdecydowanie podnoszącym walory każdego z pomieszczeń.