Okna pasywne – co warto wiedzieć?

Okna pasywne – co warto wiedzieć?

Mostki termiczne, które tworzą się przy oknach, przyczyniają się do utraty nawet 30% wyprodukowanej energii. To niemalże 1/3 całego ciepła, co przekłada się na znacznie wyższe rachunki. Można tego uniknąć pod warunkiem, że producent okien ma w swoim asortymencie okna pasywne. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Okna pasywne – co to takiego?

Okna pasywne zapewniają doskonałą izolację, co przekłada się na oszczędność energii oraz ogrzewania i w efekcie lepszą kondycję domowego budżetu. Ten rodzaj okien charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością (niska przenikalność ciepła). Okna pasywne są doceniane przez użytkowników, ale architekci również coraz częściej przygotowują takie projekty, gdyż są dobre nie tylko dla mieszkańców, ale również całego środowiska. Z kolei koszt inwestycji bardzo szybko się zwraca.

Właściwości okien pasywnych

Okna pasywne zaliczają się do nowoczesnego budownictwa pasywnego, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jest to uwarunkowane głównie niskim współczynnikiem straty ciepła, które nie przekracza 0,8 W/m2K, kiedy dla porównania w tradycyjnych oknach mówimy o 1W/m2K. Straty energii są mniejsze nawet o 45 procent. Wśród korzyści wymienia się nie tylko oszczędność, ale również komfort przebywania w pomieszczeniach, co jest uwarunkowane izolacją akustyczną. Można śmiało stwierdzić, że dzięki dobrym oknom latem jest chłodniej, a zimą cieplej.

Producent okien, który ma w swoim asortymencie okna pasywne gwarantuje mniejsze koszty ogrzewania bądź chłodzenia – w zależności od pory roku. Kolejną zaletą jest możliwość wykorzystania dużych przeszkleń i to bez ryzyka utraty komfortu termicznego.

Okna pasywne są dopracowane do perfekcji, co sprawia, że zapewniają doskonałą izolacyjność, dzięki wielokomorowym profilom, wysokiej jakości uszczelkom, podwójnym, potrójnym, a czasem nawet poczwórnym szybom, które pobierają energią od promieniowania słonecznego. Dla mieszkańców ważny jest także estetyczny wygląd tego modelu – okna wyglądają bardzo ładnie, a rozbudowana oferta sprawia, że każdy znajdzie model dopasowany do własnych potrzeb i możliwości.

Okna są bardziej szczelne na powietrze i wodę, co sprawia, że tworzą skuteczną barierę i w znaczący sposób ulepszają bilans energetyczny domu czy mieszkania. Korzyści związane ze stosowaniem okien pasywnych są uwarunkowane zaawansowaną technologią. Zwróćmy uwagę na produkty marki Adams. W profilach wzmocnienia zostały zastąpione termoplastycznymi wkładkami z dodatkiem włókna szklanego wykonanego z tworzywa Ultradur High Speed firmy BASF. Z kolei w komorach znajduje się piana poliuretanowa. Ciepła ramka SWISSPACER IMTIMATE odpowiada za zmniejszenie mostka termicznego na styku ramki z szybami – według Instytutu w Darmstadt to jeden z warunków dobrych okien pasywnych. 

Odpowiednia szczelność to następny bardzo istotny wymóg, który stanowi kolejną z cech charakterystycznych dla konstrukcji okiennej tych okien. Najlepiej sprawdza się szczelność Q100 = 0,06 m3 (hm).