Okna drewniane – dobre z natury?

okna-drewniane-dobre-z-natury

Okna drewniane niegdyś były powszechnie stosowane, lecz dziś znacznie częściej spotykamy plastikowe. Nie oznacza to jednak, że naturalne materiały w ogóle nie są już wykorzystywane. Drewno wciąż świetnie sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych budynkach. Sprawdź, jakie są najważniejsze zalety okien drewnianych!

Estetyczny wygląd i troska o środowisko

Jedną z głównych zalet okiennej stolarki drewnianej są niekwestionowane walory aranżacyjne i estetyczne. Okna drewniane są po prostu ładne i świetnie podkreślą charakter wnętrza. Świetnie sprawdzą się w domach i mieszkaniach, gdyż drewno powszechnie kojarzy się z ciepłym i przytulnym ogniskiem domowym. Nie należy zapominać także o tym, że jest to materiał bardzo plastyczny, dzięki czemu możemy stworzyć okno w dowolnym kształcie, co docenią wszyscy, którzy cenią sobie oryginalność. Najwyższej jakości okna drewniane znajdziemy m.in. w salonie drzwi i okien Domega z Poznania.

Warto także wspomnieć o tym, że okna drewniane to rozwiązanie ekologiczne, wskazane dla osób dbających o naturę. Drewno do produkcji okien zawsze pozyskiwane jest z drzew przeznaczonych do wycinki, zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki leśnej, a jego obróbka jest znacznie mniej szkodliwa dla środowiska niż produkcja okien plastikowych. Co więcej, drewno znaczniej łatwiej poddać recyklingowi niż tworzywa sztuczne. Gdy kiedyś będziemy chcieli wymienić okna, zyskamy pewność, że stare ramy nie będą zalegać na wysypiskach przez setki lat.

Sztywność, trwałość i izolacja

Naturalne materiały wykorzystywane do produkcji okien charakteryzują się wieloma cechami, które wpływają komfort i bezpieczeństwo w naszym domu. Ramy wykonane z drewna są sztywne i wytrzymałe. Przy odpowiedniej konserwacji mogą nam posłużyć nawet ponad 100 lat, a nawet gdy z biegiem czasu stracą one swoje pierwotny urok, zawsze można je pomalować lub polakierować. Drewno jest także mniej podatne niż plastik na odkształcenia pod wpływem ciepła lub zmian temperatury. Okna drewniane można zatem zamontować nawet na bardzo nasłonecznionej elewacji.

Drewniana stolarka okienna świetnie chroni także przed hałasem i utratą ciepła. Rama z drewna w połączeniu z wysokiej jakości zestawem szybowym tworzy produkt, który wymiernie zmniejszy rachunki za ogrzewanie. Warto wspomnieć również o tym, że takie okna łatwo można wyposażyć w dodatkowe funkcje, np. antywłamaniowe. Jest to zatem produkt naprawdę wysokiej jakości, który zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.