Kominek w domu? Czemu nie! Wielu domowników marzy o takim rozwiązaniu. Chodzi bowiem nie tylko o zapewnienie użytkownikom ciepła, ale i o atmosferę oraz klimat, które można uzyskać decydując się na instalację kominka. Co trzeba wiedzieć o tym sposobie ogrzewania domowych wnętrz? Czy tradycyjny wkład kominkowy sprawdzi się zawsze i wszędzie? Czy istnieją alternatywne rozwiązania? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Kominek jako główne źródło ciepła
Tradycyjny kominek może stanowić główne źródło ciepła. Choć jego instalacja jest dość złożona, wymagająca i kosztowna, a do tego budynek musi spełniać odpowiednie wymogi, m.in. dotyczące właściwej wentylacji, to jednak efekty stosowania takiego systemu ogrzewania są warte wspomnianych minusów.
Kominek może bowiem dawać ciepło tylko w tym pomieszczeniu, w którym został zainstalowany, ale i w pozostałych przestrzeniach. Nadaje się również do podłączenia do systemu centralnego ogrzewania, jeśli domownicy chcą, aby w ten sposób ogrzewać wodę.
Atmosfera, którą roztacza wokół siebie kominek, a dokładniej mówiąc – palące się w jego wnętrzu drewno – to jest coś, dla czego jesteśmy w stanie wiele poświęcić. Do tego kominek sam w sobie potrafi urozmaicić każdą aranżację, nadać jej charakteru, a całej przestrzeni niezwykłej przytulności.
Modele gazowe i nie tylko
Niestety, nie wszędzie możliwa jest instalacja tradycyjnego wkładu kominkowego. Domownicy mają przed sobą jednak alternatywy – należą do nich kominki gazowe, a także piece wolnostojące typu koza. Takie produkty można znaleźć na stronie https://trendkominki.pl/.
W obu przypadkach korzystamy z kominków, które nadają się jako efektywne źródło ciepła. Co więcej, są tańsze, prostsze i mniej wymagające w instalacji. Oferują pożądane ciepło, poza tym pięknie się prezentują i można je dobrać do dowolnego wystroju wnętrza. Modele gazowe dodatkowo do złudzenia przypominają tradycyjne kominki, ale w przypadku tych pierwszych nie trzeba martwić się o składowanie opału, bałagan wokół kominka czy często zabrudzoną jego szybę.
Wady ogrzewanie kominkowego – co trzeba wziąć pod uwagę
Wybierając ogrzewanie kominkowe musimy się liczyć w dużej mierze z kosztami instalacji oraz koniecznością jej zaplanowania już na etapie projektowania domu. W późniejszym czasie może to być bowiem trudne, czasochłonne i bardzo kosztowne, a nierzadko również wręcz niemożliwe.
Kominki dobrze się sprawdzają jako dodatkowe źródła ciepła. W formie głównego systemu grzewczego nie zawsze spełniają oczekiwania użytkowników, a w przypadku wielu rozwiązań alternatywnych trzeba mieć na uwadze, że w ten sposób nie uda się pozyskać ciepłej wody.
Czy gra jest warta świeczki? Zdecydowanie tak, jeśli zależy nam na wyjątkowej aranżacji i atmosferze, której nie uzyskamy mając do dyspozycji „tylko” klasyczne grzejniki. Poszukajmy inspiracji dotyczących wystrojów wnętrz na stronie http://www.dommajster.pl/. Szybko się przekonamy, że wystrój z kominkiem w tle potrafi pozytywnie zaskoczyć.