Ochrona biologiczna – jak ją zapewnić swojemu ogrodowi

Ochrona biologiczna – jak ją zapewnić swojemu ogrodowi

Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie uprawy w naszym ogródku, mamy nadzieję, że plony będą duże, kwiaty piękne, a przestrzeń będzie ozdobą dla naszego gospodarstwa. Aby tak się stało należy przede wszystkim dbać o wszystkie sadzonki. Nawozy sztuczne, odpowiedni klimat i gleba są ważnymi aspektami uprawy, aczkolwiek nie jednymi, o czym wiele osób zapomina. Istnieje jeszcze jedno, dodatkowe, wspomagające i niezwykle skuteczne rozwiązanie, jakim jest ochrona biologiczna. Przeczytaj artykuł i zdobądź wiedzę na temat tego, jak w ekologiczny sposób bronić swoje rośliny przed różnego rodzaju czynnikami biologicznymi.

Na czym polega ochrona biologiczna

Do ochrony biologicznej zaliczamy różnego rodzaju metody, które umożliwiają zwalczanie szkodników oraz chorób roślin przy użyciu naturalnych czynników oraz organizmów żywych (takich jak grzyby, bakterie czy mikro- i makro- organizmy). Wybór organizmu zależy od wybranej metody ochrony.

Metody ochrony biologicznej

Znamy trzy metody biologicznej ochrony roślin. Pierwszą metodą jest metoda klasyczna, która polega na wprowadzaniu do środowiska pożytecznych organizmów biologicznych, które zwalczają lub ograniczają powstawanie i namnażanie się szkodników. Pozyskuje się je z obszarów, na których naturalnie występują a uwalnia się na terenach, gdzie przewiduje się występowanie szkodników. Drugą metodą jest metoda augumentatywna. Do tej metody wykorzystuje się pożyteczne mikro- i / lub makroorganizmy pochodzące z masowej hodowli. Wprowadza się je na terenach, na których znajduje się najczęściej duża, komercyjna uprawa. Ostatnią metodą jest metoda konserwacyjna. Wykorzystuje się w niej organizmy biologiczne, które występują naturalnie na obszarach leśnych i rolniczych. Wprowadza się je na konkretne tereny tworząc nowe, pożyteczne dla uprawy organizmy.

Skuteczność ochrony biologicznej

Aby ochrona biologiczna była jak najbardziej skuteczna, należy odpowiednio sklasyfikować teren, na jakim znajdują się uprawy i przewidujemy występowanie szkodników bądź chorób. Należą do nich mikroorganizmy chorobotwórcze, ptaki, owady a także preparaty biologiczne o określonym składzie. Ochrona biologiczna nie wpływa w żaden sposób negatywnie na ekosystem. Jest wysoce skuteczna i niesie ze sobą pozytywnie skutki na plantacje. Nie ma wpływu na życie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Jest zatem bezpiecznym rozwiązaniem.