O czym warto pamiętać, projektując pokój dla dziecka?

Na ostateczny kształt projektu pokoju dla dziecka będzie miało wpływ wiele czynników: rozkład pomieszczenia, wiek i zainteresowania jego mieszkańca, budżet, którym dysponują rodzice. Jest jednak kilka uniwersalnych kwestii, o których nie powinno się zapominać, przygotowując pokój dla najmłodszych członków rodziny.

Bezpieczeństwo

Pokój dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Aby stworzyć przyjazną maluchowi przestrzeń, należy m.in.:

  • Przymocować do ściany wszystkie wyższe meble, tak aby nie przewróciły się na dziecko,
  • Zabezpieczyć przed wysunięciem szuflady i półki,
  • Unikać mebli z elementami szklanymi, a także elementów dekoracyjnych, które dziecko mogłoby stłuc lub przewrócić na siebie (takich jak np. duże ceramiczne doniczki),
  • Zabezpieczyć specjalnymi zatyczkami gniazdka elektryczne, aby maluch niczego do nich nie włożył,
  • Unikać elementów ostrych i wystających (np. kanciastych uchwytów do szafek).

Ważne jest również zadbanie o odpowiednie oświetlenie oraz o to, by wyposażenie można było łatwo utrzymać w czystości.

Funkcjonalność i wygoda

Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie jego mieszkaniec będzie się uczył, bawił, odpoczywał. Warto zadbać o to, by miał tam do tego odpowiednie warunki. W projekcie powinno znaleźć się miejsce na wygodne łóżko z wysokiej jakości materacem, ergonomiczne biurko lub stół i krzesło, a także kącik do zabawy. Zamiast otwartych szafek z półkami znacznie lepiej sprawdzi się tu zamknięty system przechowywania: postaw na szuflady, kosze i estetyczne pojemniki różnych wielkości.

Stwórz przestrzeń, która będzie pobudzać rozwój dziecka i odpowiadać jego indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom. Pomogą Ci w tym funkcjonalne meble z wysokiej jakości materiałów, które znajdziesz na stronie mebel4u.pl.

Możliwość rearanżacji

Przygotowując projekt pokoju dla dziecka, weź pod uwagę to, że jego mieszkaniec będzie nieustannie się rozwijać i rosnąć, a jego potrzeby będą się zmieniać z czasem. W przyszłości będzie się to wiązało np. w wymianą elementów wyposażenia na większe. Dobrym rozwiązaniem może się okazać system mebli modułowych, które stwarzają duże możliwości rearanżacji.

Bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygoda to najważniejsze kwestie, które należy uwzględnić w projekcie pokoju dziecięcego. Dzięki temu mały mieszkaniec z pewnością będzie się czuł w nim dobrze!