Noworoczne postanowienia

Gdy zbliża się koniec roku wielu z nas robi podsumowanie tego, co wydarzyło mu się przez ostatnie 365 dni. Robimy bilans zysków i strat, wyliczamy sukcesy i porażki. To także dobry moment, aby pomyśleć nad tym, co będziemy robić w przyszłym roku. Wtedy zawsze przychodzi myśl, aby coś zmienić na lepsze. I właśnie wtedy pojawiają się noworoczne postanowienia.

Prawie każdy z nas postanawia sobie, że od nowego roku jego życie będzie lepsze, że nie będzie popełniaj już tych samych, co wcześniej błędów, że będzie dokonywać lepszych wyborów, pozbędzie się złych nawyków. Wymyślanie noworocznych postanowień może być rzeczywiście bardzo dobrym sposobem na to, aby zmienić coś w naszym życiu.

Warto wymyślić sobie choć jedno postanowienie na nowy rok. Możemy na przykład postanowić, że rzucimy palenie, zrzucimy zbędne kilogramy, zaczniemy czynnie uprawiać sport, lub czytać książki.

Postanowień może być naprawdę mnóstwo. Pozostaje tylko pytanie, jak ich dotrzymać? Oczywistością jest, że zawsze o wiele łatwiej jest wymyślić sobie całą listę celów do zrealizowania, niż potem dążyć do ich osiągnięcia. Należy pamiętać o tym, aby nie stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko. Jeśli wymyślisz sobie bardzo trudne zadania, to sam z góry skarzesz siebie na porażkę, gdyż już pierwszego dnia nowego roku będziesz czuł w głębi ducha, że ci się nie uda. Nie wymyślaj sobie zbyt wielu postanowień. Dla przeciętnego człowieka w zasadzie realizacja jednego z nich jest już dużym wysiłkiem. Pamiętaj także, że do wszystkiego dochodzi się stopniowo, małymi kroczkami. Jeśli na przykład postanowisz, że znajdziesz swoją druga połówkę, to nie oczekuj, że już w styczniu będziesz planować swój przyszły ślub. Wystarczy, jeśli poczynisz pewne postępy w danej sprawie i jeśli zauważysz poprawę w stosunku do roku ubiegłego.

W spełnianiu noworocznych postanowień zawsze możesz liczyć na pomoc swoich bliskich. Powinno się poinformować jak największa liczbę osób o tym, że mamy zamiar zrealizować jakiś cel. Będą nam one o tym przypominały, służyły radami i motywowały do działania. Jeżeli uda ci się zrealizować postanowienie, chociażby w części, to warto w jakiś sposób nagrodzić samego siebie, np. za zaoszczędzone pieniądze kupić sobie jakąś pożyteczną rzecz. Na koniec ostatnia rada – nie przejmuj się niepowodzeniami, tylko wytrwale zmierzaj do celu. Jeśli ci się coś nie uda, to spróbuj jeszcze raz, aż do skutku. Twoje samozaparcie, silna wola i wytrwałość na pewno przyniosą ci sukces.