Niezbędny sprzęt do fotografii produków

Niezbędny sprzęt do fotografii produków

Każdy sklep internetowy, który ma w ofercie fizyczne przedmioty potrzebuje z pewnością fotografie produktowe. Są one standardem tak samo jak opis na karcie towaru. Czy kiedykolwiek jednak zastanawiałeś się w jaki sposób tworzy się fotografie produktów? Jakiego sprzętu potrzebuje profesjonalny fotograf produktowy? W tym wpisie uchylimy nieco rąbka tajemnicy.

Aparat do fotografii produktowej

Wiele osób pomyśli sobie, że dobry aparat to podstawowe i najważniejsze narzędzie w studio fotografii produktowej. Oczywiście bez jego udziału nie będziemy w stanie wykonać żadnego zdjęcia, jednak aparat nie jest tak ważny jak kolejne elementy zestawu. Zanim przejdziemy dalej odpowiedzmy pokrótce czym powinien cechować się dobry aparat do fotografii produktowej.

  • ilość megapixeli – to dla wielu osób niezaznajomionych z tematem najważniejszy parametr każdego aparatu cyfrowego. Istnieje przekonanie, że im więcej tym lepiej. Nie zawsze jednak musimy za wszelką cenę wybierać według tylko tego parametru. Około 20 megapixeli to ilość w zupełności wystarczająca w wielu profesjonalnych zastosowaniach.
  • wymienne obiektywy – to cecha niezbędna w profesjonalnej fotografii produktów. W studio korzysta się z kilku rodzajów obiektywów i konieczny jest aparat, który pozwoli na ich zmianę.
  • tryb manualny – warunek konieczny do pracy w studio. Fotografia produktowa powstaje w specjalnie przygotowanym studio gdzie automatyka aparatu nie poradzi sobie z dobraniem parametrów. Dlatego niezbędny jest w pełni manualny tryb pracy aparatu

Obiektyw do fotografii produktowej

Królują tutaj tzw obiektywy stałoogniskowe, choć dobrej klasy zoom również znajdzie swoje miejsce. Co przemawia za konkretnymi typami obiektywów w fotografii produktów? Stałoogniskowe konstrukcje są zwykle ostrzejsze, zapewniają bardziej szczegółowy obraz co jest bardzo ważne w fotografii przedmiotów. Dobrej klasy zoom o sensownej rozdzielczości obrazowania również będzie odpowiedni. Zakres ogniskowych wykorzystywanych w studio to zwykle od 50 do 150 mm.

Oświetlenie studyjne

To bardzo ważny składnik każdej fotografii produktowej. Bez światła nie stworzymy żadnej fotografii. A w fotografii produktowej, światło ma szczególnie duże znaczenie. To od niego (jego kierunku, mocy, miękkości) zależy ostateczny wygląd zdjęcia. Jeśli zależy nam na profesjonalnych efektach nie ma tu miejsca na kompromisy w postaci światła dziennego czy też domowych półśrodków. Nie sfotografujemy biżuterii w profesjonalny sposób, mając pod ręką jedynie lampkę biurkową. Co zatem wyróżnia profesjonalne oświetlenie studyjne? Przede wszystkim jego moc oraz możliwość używania przeróżnych modyfikatorów światła. To dzięki nim możemy bez trudu wytworzyć na przykład miękkie lub twarde, kierunkowe światło dopasowane do fotografowanego przedmiotu.

Pozostałe akcesoria

Trzy wymienione wyżej to dopiero początek przy kompletowaniu wyposażenia profesjonalnego studio fotografii produktowej. Niezbędne będą również różnego rodzaju statywy (do lamp i samego aparatu), tła, modyfikatory światła, komputer oraz oprogramowania i wiele drobnych akcesoriów.