Nieskazitelna cera to marzenie wszystkich kobiet i co najmniej połowy mężczyzn. Niektóre problemy skórne wymagają skomplikowanych kuracji, innych można pozbyć się w domowym zaciszu. Zobacz, z którymi niedoskonałościami poradzisz sobie bez pomocy lekarza dermatologa.
Wągry
Wągry są pochodną trądziku, jednak ich wygląd nie jest aż tak rażący. Powstają w wyniku zatkania porów łojem zmieszanym z martwym naskórkiem. Na skórze wyglądają po prostu jak białe lub czarne kropeczki. Najwięcej pojawia się ich na nosie i brodzie, a także w środkowej części czoła.
Leczenie wągrów połączone jest najczęściej z leczeniem trądziku, jednakże jeśli na skórze występują wyłącznie wągry, nie leczy się ich, a jedynie usuwa. Można to łatwo zrobić w domu za pomocą specjalnych plastrów. Wystarczy przykleić je na zwilżoną skórę, odczekać kwadrans i zdjąć. Podobnie działają maseczki, które rozsmarowuje się na twarzy, a następnie ściąga niczym gumową maskę.
Wągrów w żadnym wypadku nie powinno się wyciskać. Trzeba też pamiętać, że peeling usuwa tylko wierzchnią ich warstwę, zwłaszcza gdy są głębokie.
Odwodnienie
Odwodnienie skóry tylko częściowo jest powiązane z odwodnieniem organizmu. Tak naprawdę nie trzeba doprowadzić do całkowitego odwodnienia, by mieć odwodnioną skórę, bo to ona jako pierwsza traci cenną wilgotność.
Odwodnienie skóry objawia się suchością, szarością i szorstkością. Bardziej potocznie można powiedzieć, że słowa: „źle wyglądam ostatnio” świadczą właśnie o odwodnieniu skóry. Co ciekawe, na to zjawisko narażona jest nie tylko skóra sucha, także tłustą skórę można odwodnić. Wystarczy nieodpowiednia pielęgnacja, zbyt intensywne oczyszczanie i wysuszanie, a także długotrwałe przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach.
Leczenie odwodnionej skóry polega na jej odpowiedniej pielęgnacji. W ruch powinny iść kremy nawilżające, maseczki i sera. Trzeba odstawić (nawet w przypadku tłustej cery) kosmetyki wysuszające skórę zawierające alkohol. Do codziennej diety trzeba włączyć warzywa i owoce oraz co najmniej dwa litry wody.
Odwodnienie skóry jedynie w bardzo rzadkich przypadkach wymaga konsultacji dermatologicznej.
Pokrzywka
Pokrzywka może przyjąć postać od łagodnej do ostrej. Z tą ostrą oczywiście trzeba się udać do lekarza, łagodną pokrzywkę można wyleczyć w domu.
Pokrzywka może mieć różnorakie podłoże. Najczęściej jest efektem alergii, ale też zimna i długotrwałego ucisku na skórę. Przyjmuje postać czerwonych, piekących plam lub bąbli. Zazwyczaj skupia się w jednym miejscu, ale nie ma obszarów ciała, w których nie mogłaby się pojawić.
Leczenie pokrzywki to z jednej strony eliminacja powodów, które ją wywołały z drugiej przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Można je kupić w aptece bez recepty. Jeśli problem nie ustępuje, trzeba udać się do lekarza.
Wysypka
Wysypka najczęściej ma podłoże alergiczne, więc leczenie sprowadza się głównie do ustalenia przyczyn. Wysypkę może spowodować alergia wziewna, pokarmowa lub kontaktowa.
Bardzo często pojawienie się wysypki alergicznej ma związek z jedzeniem sezonowych owoców, zwłaszcza truskawek. Innym powodem może być zmiana kosmetyków lub proszku do prania.
Wysypki alergicznej zasadniczo się nie leczy. Jest nieestetyczna, ale na tym problemy się na ogół kończą. Jeśli wysypce towarzyszy swędzenie można podać wapno. Tylko w skrajnych przypadkach potrzebne będą leki przeciw objawom alergii.