Nauka angielskiego poprzez piosenki – czy jest skuteczna?

Nauka angielskiego poprzez piosenki - czy jest skuteczna?

Języków obcych można się uczyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest nauka przez piosenki. Zwłaszcza w przypadku angielskiego dostęp do materiałów jest ogromny, ze względu na dużą liczbę piosenek powstających w tym języku. Jednak czy nauka angielskiego w ten sposób może być skuteczna?

Nauka angielskiego w użyciu

Niewątpliwie nauka angielskiego przez piosenki ma swoje zalety. Przede wszystkim uczymy się, jak używać języka. Piosenki nie powstają z myślą o edukacji. Dlatego też teksty niekoniecznie są pisane z zachowaniem w pełni poprawnej gramatyki. Poniekąd to dobrze, ponieważ dzięki temu uczymy się, jak posługiwać się językiem w życiu codziennym. W rzeczywistości native speakerzy często posługują się skrótami i językiem potocznym. Posługując się zawsze pełnymi zdaniami i gramatyką z książek do nauki angielskiego, będziemy brzmieć sztucznie.

Z drugiej strony znajomość gramatyki i zasad rządzących językiem jest ważna. Nie znając reguł, poprzez naukę angielskiego z piosenkami można łatwo wyuczyć się błędnych zasad. Konsekwencją tego będzie popełnianie licznych błędów językowych w przyszłości. Otóż posługiwanie się książkowym językiem nie ma sensu, jest wręcz niewskazane, jednak reguły książkowe warto znać. To dzięki temu możliwe są tworzenie sensownych skrótów językowych i swobodna mowa. Innymi słowy, warto uczyć się języka angielskiego przez piosenki, gdyż pozwala to poznać praktyczne użycie języka. To również okazja do nauki wielu nowych słówek i osłuchania się z językiem. Niemniej słuchanie piosenek nie może zastąpić regularnej nauki języka. Powinno być raczej jej uzupełnieniem.

Jak uczyć się języka?

Powyższy wywód mógłby sugerować, że zachęcamy do spędzania godzin nad książkami do gramatyki. Nic z tych rzeczy! Podstawy trzeba znać i książki edukacyjne są przydatne. Przede wszystkim jednak warto postawić na rozmowę w języku obcym. Znajomość podstaw książkowych, czytanie książek i rozmowy z native speakerem oraz innymi uczniami – to sposób na szybką i skuteczną naukę angielskiego.

Zgłoś się już dziś: Poligloci – nauka angielskiego Poznań