Natrysk pianki poliuretanowej – co to takiego? Jakie zapewnia zalety?

Dobra izolacja domu to podstawa, żeby zapewnić odpowiednie parametry termiczne i akustyczne. Niezwykle istotne jest ocieplenie poddasza pianką. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Termomodernizacja – dlaczego jest tak ważna?

Odpowiednia termomodernizacja domu ma ogromne znaczenie, wpływając na lepszy komfort codziennego użytkowania. Dzięki niej w domu jest nie tylko cieplej, ale i ciszej. Obecnie, gdy ceny energii “szaleją” kwestia ocieplenia ma jeszcze większe znaczenie niż wcześniej, dlatego też planując ocieplenie, powinniśmy zastosować do tego celu najlepsze, niezawodne rozwiązania. W przypadku poddasza godny polecenia jest natrysk pianki poliuretanowej. Co to takiego? Dlaczego warto?

Natrysk pianki poliuretanowej – jak to działa?

Izolacja natryskowa pianką poliuretanową to znana i ceniona na całym świecie nowoczesna technologia ocieplania oraz uszczelniania budynków. Dzięki swoim rewelacyjnym właściwościom stosowana jest do ocieplania poddasza, jak i docieplania domu. Głównymi składnikami są poliol i izocyjanian, które zaciągane są przez pompy do węży i mieszane pod wysokim ciśnieniem w pistolecie natryskowym. Piana wyrzucana jest przez pistolet bezpośrednio na powierzchnię izolowaną. Wystarczy kilka sekund po aplikacji, by piana zwiększyła kilkukrotnie swoją objętość, tworząc jednorodną i niezwykle trwałą izolację o perfekcyjnych właściwościach termo i hydroizolacyjnych.

Idealna na każdą porę roku

Chociaż izolacja domu kojarzy się głównie z tym, że dzięki niej odpowiednio ocieplimy dom, to tak naprawdę ma ona znaczenie o każdej porze roku, zarówno zimą, jak i latem. To niezwykle ważne, by prawidłowo ocieplony dom zapewniał przyjemny klimat o każdej porze roku. Pianka poliuretanowa ma tak cudowne właściwości, że jak jest zimno, ochrania przed utratą ciepła, a gdy za gorąco zatrzymuje chłodniejsze powietrze w budynku.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jak widać, piankę poliuretanową tworzą różne chemiczne dodatki, co może wywoływać obawy, że są szkodliwe. Bez obaw, nie ma się czego obawiać, gdyż izolacja z pianki poliuretanowej nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia domowników. Po wykonanym natrysku nie emituje żadnych toksycznych i obcych zapachów, pozostaje więc w pełni neutralna dla zdrowia.

Wymierne korzyści finansowe

Każdego, kto obawia się, że natrysk pianką poliuretanową jest drogi, należy uspokoić, że jest wręcz przeciwnie. Takie ocieplenie jest bardziej ekonomiczne niż stosowanie metod tradycyjnych, ponieważ przy tego rodzaju aplikacji nie ma ryzyka powstania szczelin. tzw. mostków termicznych, przez jakie ucieka ciepło. Dzięki temu, że piana precyzyjnie przylega do krokwi, nie ma ryzyka powstawania dziur i przerw w termoizolacji. 

Jakie są inne zalety?

Wymienione zalety na pewno zachęcają do skorzystania z pianki poliuretanowej do ocieplania poddasza. Warto jednak pamiętać, że tych mocnych stron jest więcej. Zaliczamy też tu paroprzepuszczalność, dzięki czemu wyeliminowane jest zjawisko kondensacji pary wodnej. Docenić też powinniśmy wytrzymałość, co oznacza, że pianka poliuretanowa nawet po wielu latach użytkowania nic nie straci ze swoich walorów. Co równie istotne – doskonale chroni przed hałasem. Już 10 cm natrysku pianki redukuje do 55 decybeli.

Jak widać, zdecydowanie warto polecić wykonanie natrysku z pianki poliuretanowej, żeby uprzyjemnić sobie codzienne funkcjonowanie.