
Dbanie o trawnik z pomocą odpowiednich urządzeń
Inwestując raz w sprzęt, zapewniamy sobie wieloletnią pielęgnację ogrodu. Nawet, gdy z czasem pewne części jak np. noże do wertykulatora eksploatują się częściej niż pozostałe, można w prosty sposób je wymienić, kupując te dostępne w Internecie. Wertykulacja to rozluźnianie i napowietrzanie gleby, pomagające w dostarczaniu wody do korzeni, zapobiegające rozrostowi mchu oraz chwastów. Wertykulator natomiast jest wyposażony w specjalistyczne pionowe noże, które przecinają wierzchnią warstwę trawnika na głębokość około 1,5 cm. Taki zabieg najlepiej wykonuje się wiosną, po skoszeniu trawnika.
Dzięki wertykulacji z trawnika usunąć można obumarłą trawę, chwasty, mech i filc. Użyźnia to glebę i pomaga źdźbłom trawy rosnąć bujniej. Przeprowadzona profesjonalnym sprzętem pozwala nadać murawie wzór szachownicy, poprzez pionowe i poziome ruchy urządzenia. Warto pamiętać o wymianie noży i pasków w urządzeniu., gdyż odpowiednio ostre zapewnią prawidłowy rozwój trawnika.
Czym jest aeracja trawnika
Aeracja to napowietrzanie trawnika za pomocą urządzeń z rurkami lub kolcami, które nakłuwają glebę (a nie nacinają ją, jak w przypadku wertykulacji), obudzając go do szybszego wzrostu. Aerator pozwala rozbić zbitą skorupę gleby, przyspiesza regenerację trawnika, niszczy siewki chwastów, a także powoduje, że trawnik jest odporniejszy na deptanie. Aerację można wykonywać na początku lub końcu sezonu ogródkowego. Wiosenna aeracja poprawia dostęp wody do korzeni traw. Jesienna odpowiada za wzrost trawy w kolejnym sezonie. Aerator pozwala na rozpulchnienie ziemi od 2 do 8 cm.
Kiedy najlepiej napowietrzać trawnik
Wertykulację oraz aerację wykonuje się w suchy dzień, przy wilgotnej, ale nie mokrej glebie. Warto wybrać urządzenia lekkie, pamiętając, że im większa moc urządzenia – tym jego wyższa wydajność. Zarówno jeden jak i drugi zabieg przyczyniają się do poprawy stanu i wyglądu trawnika. Oba działania można wykonać w pakiecie – zaopatrzyć się w urządzenia 2w1. Eksploatacja urządzeń nie jest wysoka, raz w roku – przed rozpoczęciem sezonu – warto zrobić przegląd urządzeń, najlepiej w parze z kosiarką. Sprawdzić ostrza, noże, paski, linki – w razie potrzeby dokupić części zamienne, które pozwolą na zachowanie urody trawnika oraz nie skaleczą źdźbeł trawy.