Korzystanie z odnawialnych źródeł energii z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Ma na to wpływ świadomość inwestorów dotycząca konieczności ochrony zasobów naturalnych i dbałość o jakość powietrza. Ponadto właściciele nieruchomości zwracają uwagę na komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacji. Wszystko to sprawia, że w wielu polskich domach można zobaczyć nowoczesne rozwiązania, wśród których na szczególną uwagę zasługują panele fotowoltaiczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.
Fotowoltaika jest dziedziną nauki, której głównym obszarem zainteresowania jest przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Inaczej mówiąc, dzięki zastosowaniu zjawiska fotowoltaicznego, z promieniowania słonecznego można wytworzyć prąd. O to, w jaki sposób przebiega ten proces zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl. Panele fotowoltaiczne wykonane najczęściej z krzemu, selenu lub germanu wychwytują promieniowanie słoneczne, a następnie konwertują je na prąd elektryczny. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu złącza przewodników o różnych typach przewodnictwa, co powoduje wytworzenie różnicy potencjałów, w wyniku którego powstaje napięcie elektryczne. Na zestawy fotowoltaiczne składa się kabel solarny, jednorazowy falownik, skrzynka do prądu stałego i zmiennego, oraz panele monokrystaliczne wykonane z krzemu. Takie zestawy to nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł odnawialnych, których użytkowanie w dłuższej perspektywie pozwoli na obniżenie kosztów za prąd. Po zamontowaniu zestaw fotowoltaiczny należy podłączyć do głównej instalacji elektrycznej w domu, twierdzi nasz rozmówca.
Mimo że instalując zestawy fotowoltaiczne trzeba się liczyć ze sporym kosztem inwestycji, na ogół dość szybko się on zwraca. Odpowiednio dobrana ilość paneli zasila całe gospodarstwo domowe, dzięki czemu można się zdecydować nawet na ogrzewanie elektryczne. Wyprodukowany prąd w pełni pokryje więc zapotrzebowanie na energię, co sprawi, że będzie można korzystać z wszelkich urządzeń elektrycznych bez obawy o koszty, co jest największą zaletą instalacji. Po instalacji paneli można korzystać z nieograniczonego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że panele pracują jedynie w słoneczne dni. Radzą sobie one z pozyskiwaniem energii także zimą oraz podczas pochmurnej aury.
Ponadto niezwykle istotne w przypadku instalacji fotowoltaicznej są także kwestie ekologiczne. Praca paneli jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ponieważ w jej wyniku do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Co więcej wyprodukowaną nadwyżkę w wysokości 20-30% przesyła się do elektrowni, dzięki czemu zakład energetyczny może pozwolić sobie na produkcję mniejszej ilości prądu, co ma wpływ na jakość powietrza.
Niższe rachunki za prąd, komfort użytkowania, a także dbałość o środowisko naturalne to wystarczające powody, aby zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej.