Na czym polega obróbka rur?

obrobka-i-giecie-rur-miedzianych

Na obróbkę rur składa się kilka procesów. Są to m.in. cięcie i gięcie rur. Odrębną fazą obróbki jest endforming. Obróbka rur obecnie wykonywana jest zazwyczaj na maszynach CNC, czyli urządzeniach sterowanych numerycznie. Pozwala to na precyzyjniejszą i szybszą produkcję różnych, nawet przestrzennych, elementów.

Obróbka rur – co to jest?

Obróbka rur to szerokie pojęcie na które składa się kilka mniejszych procesów. Do obróbki zaliczyć możemy między innymi cięcie rur, gięcie rur oraz endforming, czyli formowanie zakończeń. 

Pierwszy etap to cięcie rury według dostarczonych przez klienta rysunków i wymagań. Rura z danego materiału z kręgu docinana jest na konkretny wymiar, a następnie poddawana jest gięciu 2D lub 3D, w zależności od dostarczonej specyfikacji. Ostatni, a zarazem odrębny etap to endforming – formowanie końcówek rur. W przypadku rur miedzianych przykładem endformingu może być kielichowanie.

Poszczególne procesy mogą być wykonywane na różnych specjalistycznych urządzeniach oraz sprzętach ręcznych. Przykładem może być giętarka ręczna, która pozwala na gięcie rur bez użycia specjalistycznych maszyn. 

Wykorzystanie nowoczesnej technologii pozwala jednak na precyzyjnie wykonane elementy. Automatyczne maszyny cechują się również powtarzalnością oraz możliwością masowej produkcji. Wykorzystanie giętarek CNC do obróbki rur pozwala na zautomatyzowaną i wydajną produkcję elementów o wysokiej jakości.

Wykorzystanie maszyn CNC

Stosowanie maszyn CNC charakteryzuje się dużą precyzją i dokładnością produkowanych komponentów. Pozwala również zapewnić kompletność oferty, tj. cięcie, gięcie oraz formowanie zakończeń rurek o zróżnicowanych średnicach wytworzonych z różnych materiałów. Wszystkie procesy wykonywane w jednym miejscu pozwalają zaoszczędzić cenne zasoby czasowe i finansowe. 

Producentem posiadającym nowoczesny park maszynowy, który umożliwia cięcie, gięcie rur oraz endforming jest AiFO Components. Ponadto firma posiada w swojej ofercie tysiące różnych komponentów do urządzeń chłodniczych, gastronomicznych, mebli neutralnych i komór chłodniczych. Realizuje również inne procesy produkcyjne. Wywarza zgrzewane uszczelki magnetyczne, które są niezbędnym komponentem każdego urządzenia chłodniczego. Zajmuje się produkcją drzwi chłodniczych, które znajdują zastosowanie w sklepowych regałach chłodniczych oraz innymi procesami, jak np. produkcja skraplaczy chłodniczych.