Profesjonalny montaż urządzeń i armatury łazienkowej minimalizuje ryzyko wystąpienia usterek, zapewnia niezawodne i bezpieczne korzystanie z kuchni oraz łazienki. To ostatni etap remontu, dlatego wiele osób pochopnie decyduje się na jego samodzielne zrealizowanie. Tymczasem biały montaż, bo o nim mowa, powinien być wykonywany tylko pod okiem doświadczonych fachowców. Wyjaśniamy, co dokładnie wchodzi w zakres czynności w ramach białego montażu.
Co to jest biały montaż?
Białym montażem nazywa się ogół prac hydraulicznych polegających na montażu wyposażenia łazienki, toalety oraz kuchni (armatury, urządzeń i akcesoriów), układaniu ceramiki, drobnych pracach wykończeniowych oraz doborze silikonów, uszczelek i podobnych elementów. Dokonywany jest po zamontowaniu instalacji sanitarnych i zakończeniu wszelkich robót budowlanych, które mogłyby zabrudzić sanitariaty i inne urządzenia. Jak dodaje przedstawiciel firmy PHUP TEXON: „Wszystkie czynności podczas białego montażu powinny być wykonywane z dużą precyzją, nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim – funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników. Istotna jest także kolejność wykonywanych zadań. Przykładowo, obmurowana wanna czy zestaw podtynkowy do WC należy zamontować w pierwszej kolejności, po rozprowadzeniu instalacji. Do prac związanych z białym montażem niezbędna jest więc specjalistyczna wiedza i doświadczenie, dlatego najlepiej zatrudnić do tego celu specjalistę”.
Zakres prac
Biały montaż obejmuje następujące czynności:
- Montaż armatury i wyposażenia: czyli podłączenie wanien, umywalek, zlewozmywaków, baterii łazienkowych i kuchennych, brodzików, sedesów i innych urządzeń ceramicznych oraz armatury w punktach odbiorczych. Po zamontowaniu tych elementów konieczne jest wykonanie testu szczelności.
- Układanie płytek: układanie glazury nie jest prostym zadaniem, wyzwanie stanowi nie tylko odpowiednie zachowanie odległości czy cięcie płytek, ale również dobór zaprawy oraz fug. Doświadczony fachowiec posiada niezbędne narzędzia do obróbki płytek i z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem sprawniej, dlatego w tym przypadku szczególnie zaleca się skorzystanie z usług profesjonalisty.
- Inne drobne prace wykończeniowe: do tej grupy zalicza się pozostałe czynności związane z wykończeniem kuchni czy łazienki, takie jak np.: silikonowanie, uszczelnianie, montaż szafek, uchwytów i luster.
Koszty białego montażu uzależnione są od miejscowości i liczby fachowców w danym regionie – z reguły drożej jest w większych miastach. Niemniej jednak rozbieżność cen za tego typu prace wykończeniowe jest zwykle bardzo duża.