Dobrze zabezpieczone systemy informatyczne to konieczność – szczególnie w firmach z dużym przepływem danych. Ryzyko, że informacje i dokumenty dostaną się w niepowołane ręce jest naprawdę duże: a aby upewnić się, że są bezpieczne, poleca się wykonać audyt bezpieczeństwa.
Audyt bezpieczeństwa – na jakiej zasadzie działa?
To rodzaj audytu, w którym ocenie podlega poziom bezpieczeństwa technicznego. Najprościej mówiąc: w trakcie oceniane są informatyczne systemy zabezpieczeń. Firma przeprowadzająca audyt wciela się w rolę hakerów, usiłujących wykraść informacje z baz danych, a następnie dostarcza informacje o wykrytych lukach.
Audyt bezpieczeństwa jest polecany głównie ze względu na to, że potencjalny wypływ danych osobowych może mieć poważne konsekwencje prawne. Kontrolowany system zabezpieczeń jest więc uważany dziś za konieczność – nie za ewentualność.
Jak wybrać firmę odpowiedzialną za wykonanie audytu?
Odpowiednia firma powinna być oczywiście wykwalifikowana pod kątem informatycznym. Najlepiej wybrać taką, która wykorzystuje wiele standardów badań bezpieczeństwa jednocześnie, co pozwala stwierdzić, jak konkretny system bezpieczeństwa zachowa się w przypadku różnych scenariuszy.
Odpowiednie badanie to nie wszystko. Wybrana firma powinna przedstawić raport, opisujący szczegółowo wykryte luki, a następnie zaproponować konkretne rozwiązania. Firma powinna także wdrożyć kadry w sposób postępowania w razie potencjalnego zagrożenia.
Wybierając odpowiedni podmiot, nie można zapomnieć o kryterium dobrej znajomości obowiązującego prawa – firma wykonująca audyt powinna poinformować nas o tym, jak dostosować wykorzystywane systemy do aktualnych przepisów. Kliknij w link i dowiedz się więcej o tym, jakie czynności i obszary obejmuje profesjonalny audyt bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo jest kluczowe, a dobrze zabezpieczona firma zyskuje w oczach zarówno pracowników, jak i klientów – warto więc przeprowadzić audyt bezpieczeństwa i przekonać się, czy systemy zabezpieczeń pracują prawidłowo.