Na co zwrócić uwagę przy planowaniu i wyposażaniu siłowni domowej?

Epidemia koronawirusa skłoniła wiele osób do przeniesienia sportowej aktywności w cztery ściany domu i rezygnacji z siłowni lub fitnessu. Okazuje się jednak, że nawet na niewielkiej powierzchni da się wykonać wyczerpujący, efektywny trening. Wystarczy nieco wyobraźni i sprawdzony sprzęt. Przeczytaj, jak wyposażyć domową siłownię?

Zainwestuj w podstawy — gryfy, hantle i obciążenie

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że podstawą wyposażenia każdej siłowni, także tej domowej, są wolne ciężary. Za ich pomocą możesz kształtować siłę i sprawność, a zakres ruchu nie jest ograniczony przez ustawienia maszyny. O co powinieneś zadbać?

Gryfy proste mogą być wykorzystane zwłaszcza do ciężkich bojów jak martwy ciąg, wyciskanie czy przysiady. Z kolei sztangi łamane doskonale odciążą nadgarstki przy treningach mięśni dwugłowych i trójgłowych ramion.

Klasyczne hantle są na tyle uniwersalne, że z łatwością wykorzystasz je do wzmacniania każdej grupy mięśniowej. Ich ogromną zaletą jest możliwość regulowania obciążenia. Dzięki temu łatwo dopasujesz roboczy ciężar do swoich możliwości.

Rozwiń sprawność za pomocą hantli kettlebell

Z pewnością słyszałeś o sprawdzonej metodzie kształtowania sylwetki za pomocą odważników kulowych. Wprawdzie korzystanie z nich wymaga nieco wprawy, ale szybko zauważysz, że to praca, która błyskawicznie przynosi efekty w postaci wytrzymałych stawów i poprawy wydolności.

Zadbaj, aby w domowej siłowni znalazło się kilka zestawów kettli o zróżnicowanej wadze. Dzięki temu będziesz mógł pracować zarówno nad mobilnością, jak i siłą czy wytrzymałości w zależności od aktualnego celu treningowego.

Ciężki sprzęt dla doświadczonych zawodników

Jeżeli wolisz podnosić duże ciężary, powinieneś wyposażyć swoją siłownię w maszyny kulturystyczne znane z komercyjnych sieci.

Wyciągi do ćwiczeń, ławeczki do wyciskania czy suwnica to tylko kilka przykładowych urządzeń, których profesjonalni kulturyści używają na co dzień. Gwarantują one bezpieczną izolację wybranych grup mięśniowych i możliwość użycia obciążenia rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów.

Wybierając wyposażenie siłowni, postaw na sprawdzone marki i sklepy. Dobry sprzęt kulturystyczny powinien być wykonany z wysokiej jakości stali, która zapewnia bezpieczeństwo korzystania i wieloletnią trwałość.

Szkoda Twojego czasu i pieniędzy na półśrodki. Praca nad dobrą formą wymaga doskonałego wyposażenia i przemyślanego treningu. Nie szukaj dróg na skróty, a rezultaty pojawią się szybciej, niż myślisz.