Mycie okien na wysokościach – kto ma do tego uprawnienia?

Wysokie, oszklone wieżowce to aktualnie nic nowego. Aby jednak robiły dobre wrażenie przez cały czas, należy dbać o ich czystość zewnętrzną. Mycie setek, a nawet tysięcy okien w przypadku kilkudziesięciu-piętrowych obiektów nie należy do zadań łatwych. Powierza się więc to zadanie odpowiednim firmom, które mają do tego kwalifikacje i uprawnienia. Co to dokładnie oznacza? O tym poniżej.

Prace wysokościowe

Mycie okien biurowców i obiektów przemysłowych zalicza się do prac wysokościowych. Pracą na wysokościach określa się czynności, które wykonywane są na powierzchni będącej co najmniej 1 metr nad ziemią. Co istotne, wokół tej powierzchni nie mogą się znajdować żadne ściany lub inne zabezpieczenia, które mogą uchronić nas od upadku z wysokości. Jeżeli tego typu ochrona występuje, to nie ma mowy o usługach wysokościowych.

Prace wysokościowe są więc bardzo niebezpieczne dla osoby nieupoważnionej i niedoświadczonej. Tylko osoba, która ma kwalifikacje, zdrowie fizyczne i żadnych przeciwwskazań lekarskich może wykonywać ten zawód.

Zabezpieczenia podczas mycia okien na wysokościach

Oczywiście sama kondycja i stan psychiczny nie wystarczą. Ze względu na duże ryzyko z różnych stron, zawsze musi być osoba, która monitoruje pracę z bezpiecznej odległości, aby mieć oko na ewentualne wypadki. Ci, co zajmują się myciem okien z kolei wyposażeni są w odpowiedni sprzęt linowy i zabezpieczenia, które zapobiegają zagrożeniom. Każdy z nich musi przejść odpowiednie szkolenie z ich obsługi, zyskując uprawnienia alpinistyczne. Ubrani są też w wygodny strój roboczy, który nie przeszkadza w pracy.

Orzeczenie lekarskie

Wspomniane wcześniej braki przeciwwskazań lekarskich do wykonywania tego typu zawodu dostaje się w postaci orzeczenia lekarskiego. Każdy pracownik musi przejść badania, które potwierdzą zdolność do wykonywania tego typu czynności. Są to zarówno badania fizyczne, jak i psychiczne, aby mógł w każdej chwili zachować zimną krew i działać zgodnie z procedurami. W tym zawodzie liczy się szybka reakcja, dlatego nigdy nie wybiera się osób do takiej pracy lekkomyślnie.

Mycie okien na wysokości to praca dla osób o mocnych nerwach. Nie ma tu miejsca na zaniedbania ani lekceważący stosunek do zasad, ponieważ może to kosztować czyjeś życie. Dlatego uzyskanie uprawnień alpinistycznych to prawdziwy przywilej, który trzeba mocno cenić. Należy dbać o swoją kondycję fizyczną, jak i psychiczną, aby wykonywać taką pracę dobrze i starannie.

Artykuł napisany we współpracy z firmą alpinistyczną SEGURO – prace wysokościowe Łódź.