Montaż listew przypodłogowych krok po kroku

montaz-listew-przypodlogowych

Listwy przypodłogowe to jeden z elementów wystroju wnętrza, który pozwala nie tylko zachować optyczne proporcje przestrzeni, ale także zabezpieczyć ściany oraz podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mocowanie listew przypodłogowych jest ostatnim etapem wykańczania podłóg, który następuje już po pomalowaniu ścian i ułożeniu posadzki. Istnieje kilka technik zakładania listew na styku ścian oraz podłóg. Podpowiadamy, jak krok po kroku powinien wyglądać montaż listew przypodłogowych.

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Ułożenie listew przypodłogowych nie jest zadaniem trudnym do wykonania, z tego względu nie powinno sprawiać większych problemów. Jedyne kłopoty w montażu mogą sprawić łączenia listew na narożnikach, ponieważ należy je przyciąć pod kątem 45 stopni. Istnieje jednak specjalny słupek o kształcie kostki, dzięki któremu można pominąć ten krok. Przy jego użyciu w narożniku, listwy mogą dochodzić zarówno z lewej, jak i prawej strony bez konieczności ich przycinania. Warto także pamiętać, że układanie listew odbywa się poprzez przymocowanie ich do ściany, a nie paneli podłogowych.

Przyklejanie listew do ścian

Listwy podłogowe mogą być układane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przyklejanie ich bezpośrednio do ściany, drugim zaś przykręcanie klamer łączących i zakładanie na nie listwy. Listwy przypodłogowe można przykleić do ściany za pomocą silikonu lub kleju montażowego. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest wymierzenie i przycięcie listew na odpowiednią długość. Następnie należy ułożyć je na sucho tak, aby upewnić się, czy pasują tam, gdzie mają zostać przyklejone. Kolejny krok to przyklejenie przyciętych listew do ściany.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący sklep internetowy krainabarw.pl: Jest to rozwiązanie nie tylko tanie, ale także szybkie. Wiąże się jednak z koniecznością odrywania listew i możliwym ich uszkodzeniem podczas małego remontu lub korekty.

Gotowy system montażu

Drugą z metod montażu listew przypodłogowych jest wykorzystanie gotowego systemu montażu, składającego się z klamer łączących. Pozwala na sprawne zamontowanie listew, jak i bezproblemowe ich zdemontowanie. Montaż listew przypodłogowych tą metodą rozpoczyna się podobnie jak w przypadku klejenia. Należy wymierzyć listwy, przyciąć je, a następnie dopasować do miejsc, w których będą zamontowane. Kolejny etap to przymocowanie klamer. Muszą być przyczepione w odległości od 40 do 50 cm pomiędzy sobą. Jeśli ściany w pomieszczeniu są krzywe, należy je rozmieścić nieco gęściej.

Klamry mocujące mogą być zarówno metalowe, jak i plastikowe. Bez względu na to, z jakiego tworzywa powstały należy je przymocować za pomocą wkrętów oraz kołków rozporowych. Podczas tego kroku można wzdłuż ściany ułożyć kable elektryczne, które następnie mają zostać przykryte za pomocą listwy.

Etap końcowy polega na ułożeniu listew na wcześniej zamontowanych klamrach. Listwy plastikowe mogą być zakładane od góry lub zgodnie z systemem góra – przód, gdzie listwę zakłada się od góry, a dociska od przodu. Te z metalu zakłada się od przodu. Przy tym kroku warto posiłkować się instrukcją i zaleceniami producenta.