20 legendarnych stworzeń z greckiej mitologii

mity greckie

20. Ofiotaur

Ofiotaur to pół byk pół ryba. Według legendy, każdy kto spalił wnętrzności tego stworzenia uzyskiwał moc pokonania bogów.

 

19. Lamia

Lamia to była piękna królowa Libii, która przeistoczyła się w jedzącego dzieci demona. Według mitu była kochanką Zeusa, czym rozgniewała Herę, a ta z kolei zabiła wszystkie dzieci Lamii (oprócz przeklętej Scylli) i zamieniła królową w potwora, który poluje i pożera dzieci.

18. Forkidy

Były to trzy siostry, które na spółkę miały tylko jedno oko i jeden ząb.

 

17. Echidna

Pół kobieta pół wąż, znana także jako matka wszystkich bestii z greckiej mitologii, bo większość z nich jest jej potomstwem.

 

16. Lew Nemejski

Ta groźna bestia została zgładzona przez Heraklesa. Lew był niepodatny na ataki zwykłą bronią, bowiem uodparniało go złote futro, pazury zaś miał ostrzejsze niż jakakolwiek broń śmiertelników i mogły przebić każdą zbroję.

15. Sfinks

Twarz kobiety, tułów lwa i skrzydła wielkiego ptaka – ten stwór był zdradziecki i bezlitosny. Każdy, kto nie odpowiedział na zagadkę Sfinksa został przez niego zjadany.

14. Erynie

Z greckiego „mścicielki”, były to bogini zemsty. Można o nich przeczytać w Iliadzie.

 

13. Charybda

Córka Posejdona i Gai. Właściwie składała się tylko z otworu gębowego i płetw. Pochłania olbrzymie ilości wody trzy razy na dzień, a potem je wyrzyguje, przez co tworzą się ogromne wiry, zdolne zatopić każdy statek.

12. Harpie

Uskrzydlone duchy, znane ze skłonności do kradzenia pożywienia. Zeus posłużył się harpiami, żeby ukarać króla Fineusa, więżąc go na wyspie z jedzeniem i harpiami. Fineus wiecznie próbował się posilić, jednak nie mógł.

11. Satyr

To człowiek z cechami kozła, takimi jak nogi, czy rogi, często przedstawiany jak gra na flecie, czy pije wino. Ucieleśnia beztroskie życie.

 

10. Syreny

Groźne i piękne stworzenia, często przedstawione jako femme fatale, które wabiły żeglarzy swoimi cudownymi głosami ku zagładzie.

 

9. Gryfon

Pół lew pół orzeł. Połączenie doskonałe, jeśli lwa uznać za króla zwierząt, a orła za króla przestworzy.

 

8. Chimera

Była to potworna, zionąca ogniem bestia z Licji w Azji Mniejszej, złożona z trzech zwierząt: lwa, węża i kozła. Terminem tym obecnie określa się każde stworzenie (oczywiście fikcyjne) złożone z paru zwierząt, lub pomysły bardzo odbiegające od rzeczywistości.

7. Cerber

Piekielny pies o wielu głowach, który strzeże bram Podziemia, aby zmarli przeprawieni przez Styks już nie uciekli.

 

6. Cyklopy

Członkowie pradawnej rasy gigantów, ich cechą charakterystyczną jest posiadanie tylko jednego oka na czole.

 

5. Hydra

Wielogłowy wąż wodny. Jeśli odciąć bestii jedną głowę, na jej miejsce wyrastają dwie następne. Włada też trującym oddechem, a jej krew jest tak zabójcza, że nawet pozostawiany ślad jest śmiertelny.

 

4. Gorgony

Najbardziej znaną gorgoną z greckiej mitologii jest Meduza, jedyna śmiertelna spośród trzech sióstr. Ma węże zamiast włosów, a jej spojrzenie zamienia ludzi w kamień. O głowę skrócił ją Perseusz uzbrojony w lustrzaną tarczę i kosę.

3. Centaur

Pół człowiek, pół koń. Najbardziej znanym centaurem jest Chiron. Od swoich zapijaczonych pobratymców odróżnia się inteligencją i zdolnościami medycznymi.

 

2. Pegaz

Jedno z najlepiej znanych stworzeń greckiej mitologii. Jest potomkiem Posejdona i Meduzy, a według legendy, gdziekolwiek spoczęło jego kopyto na ziemi, stamtąd tryskała woda.

1. Minotaur

Człowiek z głową byka. Został uwięziony w labiryncie na Krecie, stworzonym przez Dedala i jego syna Ikara. Minotaura zgładził w końcu ateński bohater: Tezeusz.