Przed założeniem trawnika z siewy, należy zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę nasion traw uniwersalnych. Należy wybrać taką, która będzie odpowiednia do naszej murawy. Warto zatem poznać gatunki traw, które najczęściej wykorzystywane są w mieszankach nasion. W poniższym artykule opiszę jakie nasiona wchodzą w skład mieszanek uniwersalnych, którymi można z powodzeniem zazielenić trawnik.
Gatunki traw używane w przydomowych trawnikach
Podstawowymi składnikami mieszanek traw są odmiany gazonowe następujących gatunków:
- kostrzewa czerwona
- życica trwała
- wiechlina łąkowa
- kostrzewa owcza
- kostrzewa trzcinowata
- mietlica pospolita.
Jaką mieszankę traw wybrać do ogrodu?
Każdy z powyżej wymienionych gatunków traw musi mieć odpowiednie warunki – niektóre bardziej wymagające, niektóre poradzą sobie w tych nieco trudniejszych. Warto mieć na uwadze, że odpowiednio dopasowana mieszanka traw uniwersalnych pozwoli na wyhodowanie pięknego i gęstego trawnika, bez zbędnego wysiłku. Aby to osiągnąć, należy dobrać nasiona do przydomowej ziemi, dostępności słońca oraz częstotliwości opadów. Opiszę zatem poniżej najpopularniejsze trawy uniwersalne, aby uświadomić Ci, którą powinieneś wybrać do własnego ogrodu.
Trawy uniwersalne – kostrzewa czerwona
Ma bardzo dekoracyjne liście, cechuje ją wolne tempo wzrostu (co ucieszy tych, którzy nie przepadają za koszeniem), a dodatkowo jest wysoce odporna na użytkowanie. To podstawowy składnik mieszanek traw uniwersalnych, który łączy się z tymi, o szybszym wzroście. Tworzy niskie i luźne kępki, wytwarzając dużą liczbę pędów wegetatywnych. W związku z tym powstanie z niej bardzo gęsta i równomiernie zwarta murawa, odporna zarówno na niskie, jak i częste koszenie, deptanie, mróz i suszę.
Dzieli się na dwa gatunki: kostrzewę czerwoną kępową (dobrze znosi okresową suszę oraz umiarkowanie zacienienie, bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki siedliskowe, średnio wytrzymała na deptanie, stosowana w mieszankach rekreacyjnych i dekoracyjnych) oraz kostrzewę rozłogową (wytrzymała na trudne warunki siedliskowe oraz okresową suszę, tworzy darń niezbyt silną, ale za to trwałą; najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale można ją też siać w półcieniu; znosi umiarkowane deptanie).
Trawy uniwersalne – życica trwała
To chyba najpopularniejszy rodzaj nasion, który wchodzi w większość mieszanek. Charakteryzuje się niskim tempem wzrostu, jest bardzo wytrzymała na częste koszenie, deptanie i intensywne użytkowanie trawnika. Tworzy luźne i niskie kępki, dlatego świetnie uzupełnia luki w trawniku. Najlepiej rośnie jednak na stanowiskach słonecznych.
Trawy uniwersalne – wiechlina łąkowa
To gatunek trawy długowiecznej, o stosunkowo wolnym tempie wzrostu. Tworzy luźne kępki liści, jest bardzo odporna na mróz i suszę. Znakomicie nadaje się na trawniki intensywnie używane, ponieważ dobrze znosi deptanie. Wymaga jednak stanowiska słonecznego, nie znosi za to gleb podmokłych i wapiennych.
Trawy uniwersalne – kostrzewa owcza
To trawa rosnąca bardzo wolno, która tworzy niskie i zwarte kępki. Jest odporna na niekorzystne warunki, dlatego świetnie nadaje się na trawniki przydrogowe. Preferuje suche gleby o kwaśnym odczynie. Jest mało odporna na deptanie, dlatego najlepiej sadzić ją w celu czysto dekoracyjnym.
Trawy uniwersalne – kostrzewa trzcinowata
Gatunek o wolnym wzroście, bardzo odporna na suszę i wysoką letnią temperaturę. Tworzy wysokie kępki ciemnozielonych, szerokich i mocnych liści. Ma mocno rozbudowany system korzeniowy. Ze względu na dużą odporność na koszenie, deptanie oraz niekorzystne warunki siedliskowe stosowana w mieszankach sportowych i dekoracyjnych.
Trawy uniwersalne – mietlica pospolita
To trawa o wąskich i delikatnych liściach, która tworzy niskie i drobne kępki. Ma niewielkie wymagania siedliskowe i dobrze rośnie na glebach suchych i ubogich. Jest jednak bardzo ekspansywna w stosunku do pozostałych gatunków i bardzo szybko wypiera inne gatunki z trawnika. Nadaje się na trawniki sportowe (np. pola golfowe) oraz trawniki dekoracyjne i ozdobne.
źródło zdjęcia: freepik.com