Metody cięcia metalu

metody-ciecie-metalu

Metal można ciąć przy użyciu rozmaitych metod oraz narzędzi: od specjalnych tarcz do cięcia metalu, poprzez prasy i nożyce, aż po lasery, plazmę oraz strumienie wody pod ogromnym ciśnieniem. Każdy z tych sposobów pozwala osiągnąć nieco inny efekt i różni się od pozostałych zastosowaniem. W tym artykule opisaliśmy krótko kilka z nich. Poznaj najważniejsze metody cięcia metali!

Cięcie skrawające

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów cięcia metali jest obróbka skrawaniem. Korzysta się przy niej z rozmaitych narzędzi oraz urządzeń: najczęściej są to różnego rodzaju piły tarczowe, piłki ręczne oraz specjalne tarcze do cięcia metalu instalowane na szlifierkach kątowych. W przypadku największych elementów można wykorzystać ogromne tarcze stacjonarne. Narzędzie powinno dobrać się odpowiednio do rodzaju obrabianego metalu oraz jego grubości. Ta metoda ma niezwykle szerokie zastosowanie. Można ciąć za jej pomocą stosunkowo cienkie blachy i profile, jak i duże stalowe konstrukcje.

Cięcie można wykonywać na ciepło oraz na zimno, czyli z wykorzystaniem specjalnego chłodziwa do zmniejszenia temperatury obróbki. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia materiału i pozwala na osiągnięcie bardziej precyzyjnego cięcia. Za pomocą obróbki skrawaniem można przeciąć właściwie dowolny metal: od żelaza i stali, poprzez różnego rodzaju stopy, po metale kolorowe. Niektóre firmy, na przykład popularny dostawca materiałów ściernych Pferd-VSM, oferują również specjalne narzędzia do obróbki stali nierdzewnej.

Cięcie plastyczne

Metoda plastyczna nazywana jest również tłoczeniem. Można wykonywać ją ręcznie, za pomocą specjalnych nożyc, lub z użyciem pras do metalu. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do cięcia stosunkowo cienkich blach. W przeciwieństwie do obróbki skrawaniem, w przypadku tłoczenia nie powstaje żaden ubytek – krawędzie tnące narzędzia po prostu naciskają na materiał z bardzo dużą siłą, rozdzielając go. Często wykorzystuje się tę metodę do wycinania z metalu różnych kształtów lub dziurowania go.

Inne metody cięcia metali

Klasyczną metodą dzielenia metalu jest kucie za pomocą narzędzi zwanych przecinakami. Popularne jest również cięcie termiczne tlenem, polegające na rozgrzaniu materiału do bardzo wysokiej temperatury za pomocą gazu palnego. Podobne działanie ma używanie lasera, łuku elektrycznego lub plazmy – za pomocą specjalnego narzędzia rozgrzewa się metal, aż dojdzie do rozdzielenia jego fragmentów. Do mniej standardowych, ale zyskujących popularność rozwiązań należą zaś niezwykle precyzyjne cięcie elektroerozyjne za pomocą drutu, a także cięcie strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem.