Materac piankowy czy sprężynowy – który wybrać?

materac-piankowy-czy-sprezynowy-ktory-wybrac

Materac powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz preferencji, dlatego jego wybór musi zostać dokładnie przemyślany. Spanie przez wiele lat na niewygodnej powierzchni może skutkować bólami szyi, głowy czy kręgosłupa, niewyspaniem oraz rozdrażnieniem. Na rynku znajdziesz przede wszystkim dwa rodzaje materacy do wyboru – piankowe i sprężynowe. Który z nich sprawdzi się najlepiej i dlaczego? Odpowiadamy.

Materace piankowe

Zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe mają wielu zwolenników. Modele wykonane z pianki termoelastycznej są lekkie i bardzo wygodne, a także polecane osobom, które cierpią na dolegliwości kręgosłupa, stawów czy mięśni. Pianka Visco działa bowiem pod wpływem temperatury ciała. Wytwarzane ciepło sprawia, że staje się ona miększa i idealnie dopasowuje do kształtu oraz wszystkich anatomicznych krzywizn ciała. Dzięki temu zmniejszane są punkty nacisku, a kręgosłup i pozostałe partie mają zapewnione optymalne podparcie. Naturalna pozycja w nocy umożliwia natomiast spokojny, głęboki sen, właściwą regenerację oraz wypoczynek zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Materace sprężynowe

Najlepsze i najnowocześniejsze modele materacy sprężynowych wyposażone są w sprężyny kieszeniowe. Zamknięte w osobnych woreczkach sprężyny nie są ze sobą połączone i pracują niezależnie od siebie, dzięki czemu uginają się wyłącznie w miejscach, w których pada na nie ciężar. Taka budowa zapewnia bardzo wygodne, ortopedyczne wsparcie oraz umożliwia łatwą zmianę pozycji w nocy.

Obecnie dużą popularność zyskują także zaawansowane technologicznie materace hybrydowe, które łączą w sobie najlepsze cechy modeli piankowych i sprężynowych. Trwałe sprężyny kieszeniowe we wnętrzu pokryte wierzchnią warstwą elastycznej pianki poliuretanowej zapewnią komfort i wygodę, a także zdrowy sen.

Który model wybrać?

Najlepsze modele znajdziesz w wielu renomowanych sklepach, takich jak Nowoczesne Materace. Wybór najlepszego modelu jest jednak bardzo indywidualną kwestią i zależy od kilku czynników. Przykładowo dla pary świetnie sprawdzą się materace sprężynowe. Niezależne działanie sprężyn kieszeniowych sprawia, że gdy jedna osoba często zmienia pozycję lub wstaje z łóżka, druga niemal w ogóle tego nie odczuwa i może dalej spokojnie spać.

Materace piankowe natomiast są szczególnie polecane osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe stawów czy przewlekłe bóle kręgosłupa. Wówczas takie właściwości, jak optymalne podparcie pleców, dokładne wypełnienie naturalnych krzywizn ciała czy zapewnienie odpowiedniego krążenia są wyjątkowo istotne.