Masz trochę wolnego czasu? Odśwież swoje mieszkanie!

W sytuacji, gdy mamy więcej wolnego czasu i chcielibyśmy spożytkować go w efektywny sposób, warto postawić na odświeżenie mieszkania. Nawet niewielki remont może sprawić, że nasze wnętrze stanie się bardziej funkcjonalne oraz estetyczne, a my sami poczujemy się w nim lepiej.

Remont zacznijmy od porządków!

Zabierając się do remontu mieszkania, warto w pierwszej kolejności przystąpić do generalnych porządków. Dobrym pomysłem będzie pozbycie się wszystkich zbędnych i od dawna nieużywanych przedmiotów. Stworzy to większą przestrzeń, którą będzie można zagospodarować w bardziej funkcjonalny sposób.

Jeszcze przed przystąpieniem do porządków warto jest się zaopatrzyć w kilka pudeł o różnych wymiarach. Z ich pomocą łatwiej będzie utrzymać porządek, gdy remont mieszkania zostanie już zakończony.

Malowanie czy tapetowanie?

Na powierzchni ścian, tak jak na wszystkich innych przedmiotach w mieszkaniu, po pewnym czasie użytkowania zaczyna się osadzać kurz. Często wystarczy wyłącznie odświeżyć ściany, aby w mieszkaniu zrobiło się jaśniej i czyściej.

Owocny remont mieszkania wcale nie musi być wielkim i szczególnie kosztownym przedsięwzięciem. Nawet drobne remonty, które nie zabierają zbyt dużo czasu i pieniędzy, mogą poprawić nasze samopoczucie. W tym przypadku może to być zwyczajne odświeżenie ścian danego pomieszczenia.

W momencie, kiedy znudził się nam obecny kolor ścian, możemy pokusić się o jego zmianę i przemalować dany pokój. To szczególnie efektywny wizualnie zabieg, który nie zabiera zbyt wiele czasu – pomalowanie jednego pokoju średnich wymiarów nie powinno zająć dłużej, niż jeden weekend (a może nawet krócej – w zależności od rodzaju farby, jakiej używamy oraz tego, czy działamy z czyjąś pomocą czy w pojedynkę).

Alternatywą dla malowania ścian będzie ich tapetowanie. Szczególnie atrakcyjnym wizualnie zabiegiem może okazać się wytapetowanie jednej ściany, dzięki czemu całe pomieszczenie nabierze zupełnie nowego charakteru, zarazem nie obciążając go przyciągającym uwagę wzorem. W przypadku tapetowania warto mieć na względzie, że wymaga ono zarazem cierpliwości, jak i pewnej wprawy – jeśli nigdy wcześniej sami tego nie robiliśmy, warto będzie poprosić o pomoc drugą osobę.

Pamiętajmy o tym, że istnieje szereg różnych opcji, jeśli chodzi o dekorację ścian. W momencie, kiedy nie chcemy tapetować całej powierzchni ściany, wówczas bardzo dobrze mogą sprawdzić się ścienne paski dekoracyjne, specjalne naklejki czy szablony malarskie. Są one zdecydowanie bardziej subtelne niż wzorzyste tapety, jednak wciąż zapewniają ciekawy akcent w pomieszczeniu.

Malowanie płytek w kuchni oraz w łazience

Malowanie płytek jest jednym z najszybszych sposobów na odmienienie wygląda wnętrza. W zaledwie kilka godzin stara kuchnia czy łazienka może odzyskać swój dawny blask – a to wszystko również niewielkim kosztem.

Farbę do płytek należy nałożyć na ich wcześniej dokładnie oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię. W zależności od tego, jakiej farby używamy oraz na jakim materiale przyszło nam malować, dokładne pokrycie płytek nowych kolorem może wymagać od 2 do 3 warstw farby.