Lustro ścienne – jakie wybrać?

Trudno wyobrazić sobie dom bez lustra, jest ono niemalże niezbędnym elementem wyposażenia. Zwykle na jednym się nie kończy, wiele osób ma lustra w niemalże każdym pomieszczeniu: w salonie, przedpokoju, sypialni, łazience. Warto od razu zaznaczyć, że lustro to praktyczna dekoracja, optycznie powiększa wnętrza. Nie brakuje luster bogato zdobionych, które przypominają małe dzieła sztuki. Oprawione w piękną ramę, stają się unikalną ozdobą. Lustra mogą być stojące lub wiszące, niezwykle popularne stały się szafy garderobiane z ogromnym lustrem na całej powierzchni drzwi.

Jakie są dostępne lustra ścienne?

Jeśli ktoś nie chce wywiercać otworów w ścianie w celu zawieszenia na niej lustra, to może zdecydować się na model stojący. Będzie też idealna opcja dla osób, które cenią sobie mobilność. Można z łatwością zmienić położenie lustra, przenieść je do dowolnego miejsca. Lustra stojące są najczęściej większych rozmiarów, dzięki czemu można zobaczyć całą stylizację, co sprawdza się idealnie podczas przymierzania ubrań, szykowania się na imprezę. Będzie można się w pełni obejrzeć z każdej strony. Kolejną zaletą jest regulacja kąta nachylenia, więc nie ma problemu z dostosowaniem położenia lustra do swoich bieżących potrzeb i preferencji. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że lustra stojące zajmują więcej miejsca. W przypadku ograniczonego metrażu zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele wiszące, które pozwalają na wykorzystanie ściany. Nie trzeba wyznaczać dodatkowej przestrzeni na ich zamontowanie. Lustro wiszące może mieć rozmaite wymiary i kształty. Wybór jest ogromny, w sprzedaży znajdują się także lustra dekoracyjne, czyli bogato zdobione, o wysokich walorach estetycznych. Podczas wybierania lustra zawsze powinno się mieć na uwadze wielkość pomieszczenia i to, w jakim stylu zostało ono urządzone.

Czym kierować się przy wyborze lustra ściennego?

Obecnie bardzo modne jest urządzanie wnętrz w stylu boho. Świetnie nadają się dodatki w postaci lustra w ramie wykonanej z bambusa, rafii czy rattanu. Plecionki to idealna opcja w przypadku stylu boho, równie dobrze sprawdzą się lustra w bawełnianej oprawie. Z kolei do pomieszczenia urządzonego w stylu glamour należy postawić na bardziej wytworne, wręcz ekstrawaganckie elementy wyposażenia. Polecić można lustro ścienne w pozłacanej ramie metalowej. Bardzo efektownie prezentują się modele w białej, rzeźbionej oprawie. Można również przyozdobić wnętrza lustrami w ramie z metalowymi liśćmi.

Jeśli lustro ma znajdować się na ścianie naprzeciwko drzwi, to warto wybrać model prostokątny w pozycji pionowej. W ten sposób można optycznie powiększyć pomieszczenie. Z kolei w salonie i jadalni idealnym rozwiązaniem jest lustro prostokątne powieszone poziomo na ścianie nad komodą. Warto dobrać ramę do mebla pod względem materiału i kolorystyki. Pozwoli to uzyskać spójność aranżacyjną. W przypadku niewielkiego metrażu zdecydowanie lepiej sprawdzają się mniejsze lustra, nie trzeba oczywiście ograniczać się tylko do jednego. Do sypialni świetnie nadają się szafy z wkomponowanym lustrem. Inną opcją będzie powieszenie dużego lustra ściennego nad łóżkiem. Godne polecenia są także lustra dekoracyjne na stojaku.