Ludzie, którzy zmienili lotnictwo i kosmos.

Musisz już wiedzieć, że inżynieria kosmiczna to dziedzina nauki zajmująca się produkcją i rozwojem samolotów i statków kosmicznych. Inżynieria lotnicza ma dwie główne gałęzie – inżynierię astronautyczną i inżynierię lotniczą. Przez lata ludzie wnieśli ogromny rozwój w tych dwóch dziedzinach nauki, dzięki czemu rozkwitają. Różne innowacyjne wynalazki w tej dziedzinie znacznie ułatwiły życie ludziom.

Mężczyzna próbował opracować pomysł, który pomógłby im podróżować po niebie. Jeszcze przed początkiem XIX wieku mężczyzna stworzył balon na gorące powietrze, który wzniósł ludzi w powietrze. Wraz z nadejściem XX wieku wynalazcy z całego świata próbowali stworzyć bardziej zaawansowany i wyrafinowany sposób latania.

W rezultacie pierwszy zrównoważony samolot został wynaleziony przez słynnych braci Wright w 1903 roku. Od tego czasu nie można oglądać się za siebie. W XX wieku widzieliśmy przełomowe wynalazki we wszystkich aspektach technologii lotniczej, a teraz dzięki nim żyjemy bardziej zrównoważonym życiem.

Ważne jest, abyśmy byli świadomi takich wynalazców i osobowości, które tak bardzo pomogły nowoczesnej nauce i technologii. Dlatego w tym artykule omówimy najsławniejszych inżynierów kosmicznych wszechczasów, którzy niewątpliwie pomogli przynieść zmianę.

Znani inżynierowie lotnictwa wszechczasów. Na pewno słyszeliście o braci Wright, którzy wymyślili pierwszy samolot w 1903 roku. Istnieją jednak inne osobistości w dziedzinie inżynierii kosmicznej, które zmieniły bieg historii dzięki swoim zadziwiającym wynalazkom, których nikt nie mógł nawet pomyśl. Oto najbardziej znani i uznani inżynierowie z branży lotniczej.

1. Bracia Wright

Kiedy mówimy o inżynierii kosmicznej, nie możemy przegapić Braci Wright. Uważany za jednego z najsłynniejszych inżynierów i wynalazców lotnictwa za wynalezienie pierwszego samolotu, który był w stanie przewieźć człowieka, Wilber i Orville Wright umieścili swoje nazwiska w księgach historii.

Prototyp, który zbudowali, miał miejsce w 1903 roku, kiedy zaczął się kształtować wiek lotnictwa. Zaprojektowali samolot i nazwali go Wright Flyer, który zdołał przelecieć 852 stopy, a lot trwał 58 sekund. Był to przełomowy wynalazek, który pokazał, że człowiek może zaprojektować i obsługiwać samolot w nadchodzących latach.

Mimo że Wright Flyer I był niestabilny i wymagał wielu ulepszeń, Bracia Wright pokazali światu, jak człowiek może zaprojektować samolot i podłączyć go do silnika na długi lot. Później udoskonalili ulotkę i wprowadzili Wright Flyer II.

2. Wernher von Braun

Wernher von Braun jest uważany za wiodącą postać w rozwoju technologii rakietowej i podróży kosmicznych w XX wieku. Miał obywatelstwo niemieckie i amerykańskie, a także pomógł NASA zaprojektować niektóre z najbardziej udanych startów promów kosmicznych w ostatnim stuleciu. Braun został również uznany za „ojca nauki o rakietach”.

Pierwszy przełom Brauna nastąpił pod rządami nazistów, kiedy wynalazł on pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, A-4 lub V-2. Później poddał się armii amerykańskiej podczas upadku reżimu nazistowskiego i rozpoczął współpracę z inżynierami lotniczymi w USA. W 1958 r. Braun i jego zespół wystrzelili pierwszego amerykańskiego satelitę sztucznej ziemi o nazwie Explorer I.

Wernher von Braun znalazł się w centrum uwagi po tym, jak zaprojektował „rakietę podwyższającą Saturn V”, która pomogła wahadłowcu Apollo dotrzeć na Księżyc i pozwolić mężczyznom wylądować na nim po raz pierwszy. W swojej karierze Braun otrzymał wiele wyróżnień i nagród, które naprawdę określają go jako geniusza.

3. Alexander P. de Seversky

Seversky jest jednym z pionierów, który przeprojektował i wynalazł nowe technologie, które pomogły człowiekowi osiągnąć większą potęgę w dziedzinie aeronautyki. Seversky założył Seversky Aircraft Corporation w Rosji w latach 30. XX wieku. Jego pierwszym przełomem było zaprojektowanie zaawansowanego, wielomiejscowego, wielozadaniowego jednopłatowca SEV-3. W tym okresie pobił wiele rekordów.

Seversky budował kolejne samoloty patentowe w swojej firmie lotniczej, a także ustanowił rekord świata osiągając prędkość 235 mil na godzinę w swoim amfibii z silnikiem tłokowym. Później wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam również założył swoją firmę. Uważany jest również za genialnego mistrza strategicznej dominacji w powietrzu, który pomógłby aliantom wygrać drugą wojnę światową.

Seversky miał pod swoim nazwiskiem 395 patentów i uważany za geniusza w lotnictwie podczas wojny światowej.

4. Elon Musk

Elon Musk to jedna z najbardziej znanych nazwisk w dziedzinie inżynierii kosmicznej XXI wieku. Słynny ze swoich przełomowych prac w Tesli i SpaceX, Musk pokazał światu, że możemy w przyszłości prowadzić bardziej zrównoważone życie. Słynna firma Elona Muska, SpaceX, na nowo zdefiniowała sposób, w jaki patrzymy na technologie lotnicze i jak człowiek może sięgać poza orbitę.

SpaceX ma na celu dostarczenie światu ludzkich lotów kosmicznych po znacznie niższych kosztach niż obecnie dostępne na rynku. Musk ma plan kolonizacji Marsa do 2040 roku i próbował tam zbudować ludzki cykl życia. SpaceX opracował również Mars Colonial Transporter do eksploracji nieznanej planety. Swoimi planami i wysiłkami dotarcia do nieokiełznanego krajobrazu kosmosu Musk z pewnością wywarł wrażenie na świecie.