Lokalizacja wycieku w domu

Bez względu na źródło i wielkość wycieku, należy go jak najszybciej usunąć. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że nawet niewielki wyciek może w krótkim czasie doprowadzić do dużego zawilgocenia posadzki bądź ściany i w konsekwencji spowodować rozwój pleśni lub grzybów. Niestety dokładna lokalizacja wycieków nie zawsze jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeżeli znajdują się one w trudno dostępnych miejscach.

W jaki sposób precyzyjne zlokalizować wyciek?

Jeżeli uszkodzona rura nie jest zabudowana, wystarczy mokry fragment dokładnie wytrzeć szmatką i zaobserwować miejsce, w którym pojawi się woda. W sytuacji gdy na ścianie lub podłodze pojawiają się plamy, dokładna lokalizacja wycieków jest utrudniona. Zatem co można zrobić?

  • Przede wszystkim skuwanie tynku bez dokładnego ustalenia miejsca wycieku nie jest dobrym pomysłem. Niestety często zdarza się, że uszkodzona rura znajduje się w innym miejscu. Wówczas konieczne są dalsze prace związane ze skuwaniem posadzki lub ściany. Niestety cały proces usuwania awarii trwa zdecydowanie dłużej, a co za tym idzie, jest bardziej kosztowny.
  • Profesjonalne firmy wykonują dokładne próby szczelności i dysponują urządzeniami działającymi w oparciu o termowizję. Lokalizacja wycieków przy użyciu tych metod jest niezwykle precyzyjna. Dodatkowo w żaden sposób nie wpływa na konstrukcję budynku. Wykorzystanie kilku technik daje 100% gwarancję znalezienia miejsca wycieku. Podejście tego typu wiąże się też z najwyższą skutecznością w sytuacji, gdy mamy do czynienia z minimum dwoma wyciekami.

Warto dodać, że po usunięciu awarii w wielu przypadkach konieczne jest osuszanie budynków. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w lokalizowaniu wycieków najczęściej mają w swojej ofercie usługę wynajmu osuszaczy, dzięki którym można szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci ze ścian, sufitów i posadzki. Jest to niezwykle ważny proces, dzięki któremu ryzyko rozwoju pleśni i grzybów jest zredukowane praktycznie do zera.

Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnych firm?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W każdy wypadku, w którym nie jesteśmy w stanie samodzielnie zlokalizować miejsca wycieku. Im szybciej pozbędziemy się awarii, tym mniejsza szansa na zawilgocenie budynku. Z tego powodu nie warto zwlekać, ponieważ zbyt wysoka wilgotność w budynkach mieszkalnych negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Korzystanie z profesjonalnych firm ogranicza konieczność przeprowadzania prac remontowych do absolutnego minimum. Skuwając tynk mamy pewność, że trafimy dokładnie na miejsce wycieku.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Suchy Dom – lokalizacja wycieków Kraków.