Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy oraz leczenie

Nadmierna produkcja sebum, czyli łoju, przyczynia się nie tylko do zmian trądzikowych czy przetłuszczania włosów. Może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, które jest przewlekłą i nawracającą chorobą. Warto znać objawy tej choroby, aby skutecznie z nią walczyć.

Kiedy może pojawić się łojotokowe zapalenie skóry?

Choroby skóry pojawiają się w różnym wieku. Łojotokowe zapalenie skóry to przypadłość, która często pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły łojowe są najbardziej aktywne. Choroba stosunkowo często dotyka też pacjentów po 50tym roku życia. Większe prawdopodobieństwo pojawienia się objawów schorzenia występuje o osób chorujących na tarczycę, chorobę Parkinsona czy padaczkę. Objawy pojawiające się u chorych na łojotokowe zapalenie skóry to:

– świąd o różnym stopniu intensywności, nasilający się pod wpływem wzmożonej potliwości

– rumień i inne wykwity skórne

– złuszczający się naskórek

– twarda skorupa, pojawiająca się w zaawansowanym stadium choroby

– przerzedzenie włosów

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się na skórze głowy, na szyi, brwiach i uszach, a także w okolicy pachwin, pach oraz okolic intymnych. Nie należy lekceważyć objawów choroby, ponieważ nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych zmian skórnych.

Sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Choroba ma charakter nawrotowy i przewlekły. Łojotokowe zapalenie skóry nasila się w stanach zwiększonego stresu, przy przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach, przy stosowaniu niektórych leków czy przy infekcjach. Celem leczenia jest zmniejszenie widoczności zmian skórnych oraz walka z uporczywym świądem i rumieniem. Łojotokowe zapalenie skóry leczy się przede wszystkim przy pomocy żeli, kremów, maści oraz specjalnych szamponów o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się preparaty na noc, które nakłada się na skórę, a rano zmywa ich pozostałości. Specjalistyczne szampony na łojotokowe zapalenie skóry nakłada się na co najmniej 5 minut, aby substancje aktywne miały jak najdłuższy kontakt ze skórą. W początkowej fazie choroby pomóc mogą specjalistyczne dermatologiczne kosmetyki. Nie należy lekceważyć objawów łojotokowego zapalenia skóry, ponieważ jest to choroba przewlekła i często nawraca, dlatego warto skonsultować się z dermatologiem, który po przeprowadzeniu badań zaleci odpowiednie leczenie.