Letnie porządki w ogrodzie. Co może się przydać?

Pomimo tego, że lato kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem, każdy właściciel przydomowego ogródka musi wykonać w nim pewne niezbędne prace. W okresie letnim jest ich bardzo dużo i nie mogą one czekać do aż jesieni. Piękna pogoda i opady deszczu sprawiają, iż wszelka roślinność staje się bujna i ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest jednak wiele narzędzi, które ułatwią i przyspieszą wszystkie ogrodowe prace.

Kosiarki i podkaszarki

Podstawą wyposażenia każdego mieszkańca domu z ogrodem są narzędzia do ścinania trawnika. Idealnie skoszony trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Ścinanie trawnika może wydawać się łatwą czynnością, aczkolwiek należy pamiętać, iż każdy trawnik różni się od siebie przede wszystkim rozmieszczeniem pewnych elementów (jak drzewa czy meble wypoczynkowe), a także metrażem. Do pielęgnacji trawnika używane są kosy spalinowe i elektryczne. Modele tych urządzeń zostały wyposażone w różne parametry (moc silnika, szerokość koszenia, liczba stopni koszenia, zakres regulacji). Wygodną opcją jest kosiarka ze specjalnym pojemnikiem, który gromadzi koszoną trawę. Dodatkową funkcją niektórych modeli jest mulczowanie trawnika. Do małych ogrodów i wąskich przestrzeni zielonych polecane są podkaszarki elektryczne, wygodne w użytkowaniu o niewielkich rozmiarach.

Narzędzia do przycinania krzewów, drzew i żywopłotów

Przeważnie zabiegi pielęgnacyjne polegające na pielęgnacji krzewów wykonuje się na wiosnę, aczkolwiek przez wzgląd na zmiany klimatyczne, bardzo często takie prace muszą być przeprowadzone także w okresie letnim. Do takich czynności przydadzą się wytrzymałe i solidne narzędzia ogrodnicze, jak na przykład mechaniczne nożyce do przycinania żywopłotu. Pomocnym sprzętem są także nożyce tnące elektryczne albo spalinowe, radzące sobie z małymi drzewami i krzewami. Podstawowym narzędziem jest również sekator, dzięki któremu bez problemu można pociąć nawet grubsze gałęzie. Przy większych pracach przeprowadzanych latem, takich jak wycinanie drzew, sprawdzą się pilarki łańcuchowe.

Łopata oraz szpadel

Łopata i szpadel używane są do przekopywania rabat kwiatowych oraz grządek warzywnych. Dzięki tym narzędziom można również wykopać dołki pod krzewy i drzewa. Wysokiej jakości sprzęt musi posiadać wytrzymałą łyżkę, która nie może wyginać się w trakcie kopania i ostrą krawędź, ułatwiającą wbicie się łopaty w ziemię. Trzonek narzędzia powinien być dopasowany długością do wzrostu osoby używającej narzędzia.

Grabki i pazurki

W każdym ogrodzie powinien panować ład i porządek. Teren zielony powinien być na bieżąco sprzątany, aby panowała w nim czystość. W lecie mocno kwitną wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy, a po przekwitnięciu niektóre ich części opadają na ziemię. Aby, nie czekać na ich rozłożenie i usunąć te nieestetyczne części roślin, warto zainwestować w proste grabki ogrodowe albo komfortowe pazurki, dzięki którym w łatwy sposób można usunąć pozostałości roślin.

Taczki

Taczka jest podstawowym narzędziem ogrodowym, dzięki któremu można przewieźć ziemię w workach, sadzonki krzewów i drzew, ziarna trawy czy nawozy. Dzięki niej, bez większego wysiłku, można przewieźć poprzycinane gałęzie krzewów czy inne części roślin. Zakupić można zarówno jej wersję klasyczną, jak i model w kształcie kosza, którego nie trzeba pchać, a jedynie ciągnąć za sobą.

Konewka i zraszacz ręczny

Lato jest okresem wysokich temperatur, czasem braku opadów, co skutkuje wysuszeniem ziemi. Aby, ogród prezentował się doskonale również w okresie suszy, niezbędne jest jego nawadnianie. Do niewielkich ogrodów sprawdzi się konewka albo zraszacz ręczny. Do dużych przestrzeni lepszym rozwiązaniem jest zastosowania zraszacza automatycznego czy węża ogrodowego.