Leksykon tkanin – poznaj wszystkie rodzaje

Niezależnie od tego, czy zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z szyciem, czy może tylko zastanawiasz się dlaczego jedne ubrania noszą się tak, a inne inaczej, to pierwszą rzeczą z jaką powinnaś się zapoznać są rodzaje materiałów. Dowiedz się czym się różnią i które wybierać.

Co brać pod uwagę przy wyborze materiału?

Wybierając materiał powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego aspekt wizualny, ale też ten bardziej techniczny i praktyczny. W zależności od tego, jakiego splotu użyto i jakiej obróbce poddano włókna, to nawet ten sam barwnik może w końcowym etapie dać zupełnie inny kolor. Co może wpłynąć na wygląd koloru i nadruku? Zdolność materiału do odbijania światła. Te matowe będą miały tę samą barwę w każdym punkcie, ale już te świecące mogą w różnych miejscach ubrania dawać wrażenie zupełnie innego koloru. Kolor może się też zmieniać w zależności od ułożenia materiału lub sposobu jego cięcia. Dla samego kroju znaczenie będzie też miało to, jak ułoży się dany materiał. Cecha ta będzie zależeć głównie od zastosowanego splotu i gramatury. To samo włókno, w zależności od wspomnianych cech, może być lejące, trzymać formę, lub nadawać objętość. Do tych aspektów wizualnych dochodzą na te, decydujące o tym jak dany produkt będzie się nosił. Naturalne włókna dobrze przepuszczają powietrze i oddychają, ale te sztuczne, już często będą się przylepiać do ciała. Pod wpływem nawet domowej obróbki termicznej nawet nowa bluzka może się zupełnie zmienić. Przede wszystkim należy uważać na dobór właściwej temperatury prania i prasowania. Zbyt wysoka może doprowadzić do skurczenia włókien w praniu, ale ich wyświeceniu się podczas prasowania.

Jakie włókna są wykorzystywane do wyrobu tkanin?

Jak się dowiedzieć, która tkanina będzie idealna do Twojego projektu? Skąd mieć pewność, czy ta sukienka, która powala na kolana, kiedy patrzysz na wystrojonego w nią manekina, będzie komfortowa w noszeniu? W tym celu najlepiej udać się do odpowiedniej hurtowni. Znajdziesz, je w praktycznie każdym większym mieście. Wystarczy w Google wpisać np. tkaniny Łódź, albo inne dowolne miasto i zapewne wyskoczą Ci odpowiednie adresy. Hurtownie materiałów to miejsca, w których znajdziesz wszystko w jednym miejscu. Będziesz mieć możliwość porównania tkanin, sprawdzenia ich faktury i zachowania się np. podczas gniecenia, czy rozciągania. Co możesz znaleźć na półkach w takim miejscu?

Tkaniny naturalne – przyjazne skórze i środowisku

Są wytwarzane z włókien, do których ludzie od dawna mieli dostęp w swoim naturalnym środowisku. Są przewiewne i pozwalają Twojej skórze oddychać, a jednocześnie są odporne na działanie czynników zewnętrznych i ekologiczne. Wśród nich znajdziesz włókna pozyskiwane od zwierząt, tj. wełna idealnie nadająca się na płaszcze, garnitury, czy mundury, czy jedwab pozyskiwany z kokonów jedwabnika, który pięknie się układa i połyskuje, a jednocześnie nie gniecie. Nie mniej popularne są tkaniny z włókien roślinnych, tj. bawełna, którą dobrze znamy z tekstyliów codziennego użytku (koszulki, bielizna, obrusy, ściereczki itd.), wracający do łask len, który co prawda bardzo się gniecie, ale jest nie zastąpiony w okresie upałów, czy wiskoza. Wiskoza jest czymś pomiędzy, tkaniną naturalną i sztuczną. Wyrabia się ją z włókien celulozowych, ale poddaje się je intensywnej obróbce chemicznej, dzięki czemu z wyglądu przypomina jedwab, ale niestety się gniecie i niszczy pod wpływem woskowiej temperatury.

Tkaniny sztuczne zapewniają wytrzymałość i ekonomię.

Tkaniny syntetyczne szturmem zdobyły rynek tekstylny, dzięki swojej wytrzymałości, łatwości obróbki, przy zachowaniu bardzo niskich kosztów produkcji. Najpopularniejsze są włóka poliestrowe i nylonowe. Nie są one rozciągliwe, ale są bardzo wytrzymałe i jednocześnie miękkie. Elastan to z kolei włókno bardzo rozciągliwe, używane do produkcji odzieży mającej przylegać do ciała np. rajstopy. Jest to też popularny dodatek do materiałów, które kojarzymy raczej ze sztywnością i stałą formą (np. jeans), a jednak ubrania z takiej mieszanki mogą idealnie przylegać do ciała.