Leczenie kanałowe – czy warto wykonać je metodą mikroskopową?

gabinet-dentystyczny-w-warszawie

Leczenie endodontyczne to zabieg, który wykonuje się, kiedy u pacjenta dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Metoda ta jest zazwyczaj niestety kojarzona przez pacjentów z negatywnymi przeżyciami. Nowoczesne metody leczenia pozwalają jednak przeprowadzić tego typu zabieg szybko i całkowicie bezboleśnie. Jedną z nowoczesnych metod leczenia kanałowego jest metoda mikroskopowa.

Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem odbywa się z wykorzystaniem najwyższej klasy mikroskopów operacyjnych. Mikroskop daje nawet 40-krotne powiększenie, dzięki czemu umożliwia swobodny wgląd do wnętrza komory zęba oraz słabo widocznych kanałów korzeniowych. W takim powiększeniu dentysta może precyzyjnie ocenić ich kształt oraz ocenić skalę uszkodzenia. Dzięki tak zaawansowanej technologii cały proces leczenia kanałowego odbywa się zazwyczaj na jednej wizycie.

Kiedy należy wykonać endodoncję mikroskopową?

Każde leczenie kanałowe można wykonać metodą mikroskopową, jeżeli pacjent ma takie życzenie. Istnieją jednak przypadki, kiedy taka metoda jest szczególnie wskazana. Są to między innymi:

  • leczenie zębów po przebytych urazach,
  • leczenie kanałowe zębów z resorpcją korzeni,
  • udrażnianie wąskich, zakrzywionych lub trudnych do zlokalizowania kanałów,
  • usuwanie prefabrykowanych i odlewanych wkładów koronowo-korzeniowych.

Dlaczego warto skorzystać z metody mikroskopowej?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem posiada wiele zalet, zwłaszcza dla pacjenta. Metoda ta umożliwia przeprowadzenie zabiegu niemal całkowicie bezboleśnie, często na jednej wizycie. Tymczasem pozostałe metody niejednokrotnie wymagają nawet kilku zabiegów. Zaletą tego rozwiązania są również koszty jego wykonania. Sam zabieg być może nie należy do najtańszych, jednak daje możliwość uratowania naprawdę chorych zębów, które w przeciwnym razie skazane są na ekstrakcję i wypełnienie sztucznym implantem. Najważniejszą jednak zaletą leczenia mikroskopowego jest jego skuteczność.

Gdzie wykonać leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Nie wszystkie gabinety stomatologiczne są wyposażone w tak zaawansowany sprzęt. Najczęściej posiadają go kliniki i gabinety dentystyczne w większych miastach. Nie będzie więc problemem znaleźć gabinet stomatologiczny w Warszawie, który oferuje zabiegi endodoncji mikroskopowej. Najważniejsze jednak, aby tego typu zabieg został wykonany w sprawdzonym gabinecie przez doświadczonego stomatologa.