Łazienka z kabiną prysznicową? Dlaczego warto dać szansę temu rozwiązaniu?

Urządzanie łazienki to wyzwanie pełne dylematów. Aby móc cieszyć się w pełni funkcjonalnym i zachwycającym wnętrzem trzeba podjąć szereg decyzji. Aranżację często ułatwia rezygnacja z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Szczególnie w pomieszczeniach o niedużym metrażu. Na dodatek, kabiny dostępne są w wielu modelach, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do własnych wymagań.

Rodzaje kabin prysznicowych

Czasy, w których wybór kabiny prysznicowej ograniczał się do jej wymiarów, słusznie minęły. Obecnie rynek jest mocno nasycony rozmaitymi modelami kabin. Naprawdę jest w czym wybierać. Sklepy specjalizujące się w dystrybucji wyposażenia łazienkowego, takie jak WODTECH.PL, skutecznie to udowadniają. Kabiny prysznicowe prostokątne, półokrągłe, okrągłe, asymetryczne, walk-in – to tylko część możliwości. Czym kierować się wybierając tę właściwą?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kabiny prysznicowej?

Przede wszystkim na dostępny metraż i kształt łazienki. Aranżując przestrzeń, należy pamiętać o zasadach ergonomii. To one decydują o komforcie użytkowania tego pomieszczenia. Poruszanie się po łazience nie powinno być w żaden sposób utrudnione. W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się kabiny z drzwiami przesuwnymi. W większych – można pozwolić sobie na modele z drzwiami otwieranymi na zewnątrz. Coraz większą popularnością cieszą się też chętnie wybierane przez architektów wnętrz otwarte kabiny typu walk-in.

Nowoczesna aranżacja z kabiną walk-in w roli głównej

Kabiny prysznicowe walk-in dzięki swojej minimalistycznej formie wprowadzają do łazienkowych aranżacji powiew nowoczesności. Zbudowane są tylko ze szklanej ścianki prysznicowej. Bez obaw – szklana tafla skutecznie blokuje wodę przed rozchlapywaniem się. Jednak wygląd to nie jedyna ich zaleta. Kabiny walk-in łatwo jest utrzymać w czystości. Brak elementów ruchomych, trudno dostępnych zakamarków i brodzika bezpośrednio wpływają na szybkość sprzątania. Odpływ umieszczony bezpośrednio w posadzce zapewnia dodatkowy atut – bezpieczeństwo. Szczególnie w przypadku starszych osób, które nie muszą męczyć się z wchodzeniem do brodzika. Bez problemu skorzystają z nich też osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Rozwiązania dla tradycjonalistów – kabiny prysznicowe z brodzikiem

Problemem w przypadku kabin walk-in jest instalacja odpływu wody. Posadzka pod prysznicem powinna być delikatnie nachylona w jego stronę. Z tego powodu nierzadko trzeba skorzystać z pomocy fachowca. W przypadku tradycyjnych kabin z brodzikiem ten kłopot nie występuje. Między innymi dlatego wciąż cieszą się one popularnością. Często sięgają po nie rodzice z małymi dziećmi (w głębszych brodzikach można wykąpać dziecko lub zrobić drobne ręczne pranie). Oczywiście na rynku dostępne są również kabiny z niskimi brodzikami, które niemal licują się z powierzchnią podłogi.

Decyzję dotyczącą wyboru systemu prysznicowego najlepiej jest odroczyć do momentu sporządzenia wyceny kosztów. Należy pamiętać, że kabiny walk-in nie zawsze są dobrym rozwiązaniem – czasem na ich montaż nie pozwalają warunki mieszkaniowe. Wybierając kabinę, trzeba wziąć też pod rozwagę komfort wszystkich domowników.