Księgowość dla firm – obsługa księgowa mikro i małych przedsiębiorstw

Księgowość dla firm to usługa, na którą zapotrzebowanie systematycznie rośnie, gdyż współcześnie coraz odważniej decydujemy się na porzucenie ciepłej posady i rozwijanie własnego biznesu.

Kwestie związane z organizacją firmy, a następnie prowadzeniem księgowości, początkującym przedsiębiorcom mogą wydawać się dość skomplikowane, mimo iż w sieci nie brakuje poradników dotyczących prowadzenia własnej działalności, a dzięki specjalnym programom do księgowości, każdy przedsiębiorca może sprawnie i wygodnie wystawiać faktury i rachunki, księgować dokumenty, prowadzić ewidencje i generować deklaracje podatkowe oraz deklaracje do ZUS. Oczywiście wielu przedsiębiorców decyduje się również na współpracę z biurem rachunkowym, dzięki czemu ma pewność, że finanse jego firmy są w dobrych rękach.

Całościowa obsługa księgowa firm

Małe przedsiębiorstwa nie zawsze muszą prowadzić księgi rachunkowe. Bardzo często, zamiast pełnej księgowości, prowadzą tzw. księgowość uproszczoną. Biuro rachunkowe swoją ofertę kieruje do mikro i małych przedsiębiorców z różnorodnych branż, niezależnie od tego, czy chodzi o prowadzenie pełnej, czy też uproszczonej księgowości. Współpraca z przedsiębiorcą zawsze odbywa się z uwzględnieniem specyfiki branży oraz potrzeb konkretnej firmy, bez względu na to, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy przedsiębiorstwo prowadzone w dowolnej formie prawnej. Księgowość dla firm zawsze powinna być prowadzona rzetelnie i terminowo, dzięki czemu przedsiębiorca uniknie sytuacji stresowych w razie kontroli skarbowej, ponadto będzie miał więcej czasu na zajmowanie się rozwojem własnego przedsiębiorstwa.

Pełna i uproszczona księgowość dla firm

Mówiąc o pełnej księgowości, należy wspomnieć o obowiązku comiesięcznego wywiązywania się z wielu czynności rachunkowych, które należy wykonać z ogromną starannością. Taki obowiązek ciąży przede wszystkim na tych firmach, które uzyskały roczny przychód netto równy minimum 2 mln euro. Kwotę przychodu firm w Polsce oblicza się na podstawie średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP. Jeżeli wyliczenia pokazują, że firma przekracza wspomniany limit, przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia księgowości w pełnym zakresie. Oczywiście możliwe jest również dobrowolne prowadzenie księgowości w takiej formie.

Księgowość uproszczona zazwyczaj odbywa się z wykorzystaniem ksiąg przychodów i rozchodów. W ramach uproszczonej księgowości mali i średni przedsiębiorcy zobowiązani są również do ewidencjonowania środków trwałych oraz opracowania i aktualizowania planu amortyzacji. Oprócz tego przedsiębiorcy sporządzają deklaracje rozliczeniowe.